Książki

Strzeż się pubów!

"Lato z kryminałem 2010" nr 3: "Pod Huncwotem" Marthy Grimes

Premiera: 11 sierpnia 2010 Premiera: 11 sierpnia 2010 Polityka
Czym jest cozzy? To odmiana brytyjskiego kryminału, charakteryzująca się tym, że jej akcja rozgrywa się na prowincji w niewielkich społecznościach.
Polityka

Mistrzynią tego rodzaju powieści była Agatha Christie, ale ich wzorzec pisarze z powodzeniem wykorzystują po dziś dzień, czego przykładem są cykle powieściowe Amerykanki Marthy Grimes z inspektorem Scotland Yardu Jurym. „Pod Huncwotem” to zarazem debiut prozatorski Grimes (z 1981 r.), jak i pierwsza część cyklu z dzielnym inspektorem.

Akcja toczy się w niewielkiej mieścinie Long Piddleton w centralnej Anglii, gdzie w pubach o niebanalnych nazwach, takich jak Pod Huncwotem czy Pod Jackiem i Młotem ktoś zabija mężczyzn. Czyżby działał tam psychopatyczny seryjny zabójca? Na miejscowych pada blady strach, lokalna policja nieszczególnie radzi sobie ze śledztwem, więc zjawiają się posiłki z Londynu w osobach inspektora erudyty Jury’ego i sierżanta hipochondryka Wigginsa. Nieomal z dnia na dzień odkrywane są kolejne zbrodnie, a bohater ma coraz mniej czasu, aby prześwietlić liczne tajemnice mieszkańców miasteczka. Wydatnie pomaga mu w tym nieco zblazowany, a przy tym piekielnie inteligentny arystokrata Melrose Plant.

Grimes umiejętnie rozwija schemat powieści cozzy, pisząc lekko i ze swadą. Umie też stworzyć nieomal namacalny obraz angielskiej prowincji. Umiejętnie doprawia tekst odniesieniami zarówno do kryminalnej klasyki, jak i literatury angielskiej w ogóle. W „PodHuncwotem” na przykład w rozwiązaniu zagadki zbrodni kluczowa okaże się szczegółowa znajomość jednej ze sztuk Szekspira.

Ci, którzy do tej pory nie trafili na cykl z Jurym, jak najszybciej powinni sięgnąć po książki z tej serii – nie pożałują.

Lato z kryminałem: Martha Grimes, Pod Huncwotem, przeł. Agnieszka Andrzejewska

Polityka 33.2010 (2769) z dnia 14.08.2010; Kultura; s. 46
Oryginalny tytuł tekstu: "Strzeż się pubów!"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Kraj

Tata Maty

W przewrotnym sensie jest beneficjentem rządów PiS, gdyż będąc ich konsekwentnym krytykiem, stał się znaczącą osobistością życia publicznego. Niektórzy określają go mianem „opozycyjnego celebryty”, na co Marcin Matczak nieco się zżyma. Ale w sumie nieźle oddaje ono jego status.

Rafał Kalukin
18.10.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną