Książki

Strzeż się pubów!

"Lato z kryminałem 2010" nr 3: "Pod Huncwotem" Marthy Grimes

Premiera: 11 sierpnia 2010 Premiera: 11 sierpnia 2010 Polityka
Czym jest cozzy? To odmiana brytyjskiego kryminału, charakteryzująca się tym, że jej akcja rozgrywa się na prowincji w niewielkich społecznościach.
Polityka

Mistrzynią tego rodzaju powieści była Agatha Christie, ale ich wzorzec pisarze z powodzeniem wykorzystują po dziś dzień, czego przykładem są cykle powieściowe Amerykanki Marthy Grimes z inspektorem Scotland Yardu Jurym. „Pod Huncwotem” to zarazem debiut prozatorski Grimes (z 1981 r.), jak i pierwsza część cyklu z dzielnym inspektorem.

Akcja toczy się w niewielkiej mieścinie Long Piddleton w centralnej Anglii, gdzie w pubach o niebanalnych nazwach, takich jak Pod Huncwotem czy Pod Jackiem i Młotem ktoś zabija mężczyzn. Czyżby działał tam psychopatyczny seryjny zabójca? Na miejscowych pada blady strach, lokalna policja nieszczególnie radzi sobie ze śledztwem, więc zjawiają się posiłki z Londynu w osobach inspektora erudyty Jury’ego i sierżanta hipochondryka Wigginsa. Nieomal z dnia na dzień odkrywane są kolejne zbrodnie, a bohater ma coraz mniej czasu, aby prześwietlić liczne tajemnice mieszkańców miasteczka. Wydatnie pomaga mu w tym nieco zblazowany, a przy tym piekielnie inteligentny arystokrata Melrose Plant.

Grimes umiejętnie rozwija schemat powieści cozzy, pisząc lekko i ze swadą. Umie też stworzyć nieomal namacalny obraz angielskiej prowincji. Umiejętnie doprawia tekst odniesieniami zarówno do kryminalnej klasyki, jak i literatury angielskiej w ogóle. W „PodHuncwotem” na przykład w rozwiązaniu zagadki zbrodni kluczowa okaże się szczegółowa znajomość jednej ze sztuk Szekspira.

Ci, którzy do tej pory nie trafili na cykl z Jurym, jak najszybciej powinni sięgnąć po książki z tej serii – nie pożałują.

Lato z kryminałem: Martha Grimes, Pod Huncwotem, przeł. Agnieszka Andrzejewska

Polityka 33.2010 (2769) z dnia 14.08.2010; Kultura; s. 46
Oryginalny tytuł tekstu: "Strzeż się pubów!"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Homofobusy jeżdżą po polskich miastach. Szokują i wykluczają

Homofobusy rozpowszechniają nieprawdziwe informacje na temat osób LGBT. To akcja Fundacji Pro-Prawo do Życia, która wbrew nazwie odmawia osobom nieheteroseksualnym prawa do wolnego od dyskryminacji życia w Polsce.

Agata Szczerbiak
17.07.2020
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną