Safari na dnie Bałtyku

Wrak człowieka ciągnie
Wielu łapie bakcyla w Egipcie, gdzie nurkuje się łatwo i tanio. Bałtyk jest blisko, ale wymaga większych umiejętności. I zamiast rafy oferuje wraki.
'Helge'. Wrak leży na głębokości 52 m w rejonie Wysp Alandzkich. Słynne już koło sterowe na śródokręciu przyciąga nurków jak magnes. Zatopiony w 1915 r.
Wojciech Surdziel/Agencja Gazeta

"Helge". Wrak leży na głębokości 52 m w rejonie Wysp Alandzkich. Słynne już koło sterowe na śródokręciu przyciąga nurków jak magnes. Zatopiony w 1915 r.

Dariusz Andryskowski myśli, że każdy znajduje w tym własną przyjemność. On na przykład lubi panującą pod wodą ciszę. Owszem, jest sprzęt, który umożliwia rozmowy, ale używają go zawodowi płetwonurkowie. Aleksander Ostasz, redaktor naczelny magazynu „Nurkowanie”, też na pierwszym miejscu wymienia ciszę, a potem stan nieważkości. – Tam czas się zawiesza, problemy uciekają – mówi Paweł Golik, zwany w nurkowym światku Szczurem. – Choć są i tacy, którzy chcą się dowartościować. Bo jak inaczej wytłumaczyć, że gdy na jakimś wraku utopi się nurek, to na drugi dzień zjawiają się tam kolejni. Jakby chcieli udowodnić sobie, że są lepsi.

Andryskowski uważa, że wbrew rozpowszechnionym opiniom nurkowanie na głębokość 20–30 m nie jest wcale sportem ekstremalnym. Większe głębokości są ryzykowne, ale i tam nieszczęść jest niewiele. Mimo to w Helu, gdzie pracuje, było trochę obaw, co będzie, kiedy pod wodą, w odległości 200 m od brzegu, znajdzie się wrak kutra łącznikowego „Bryza”, dostępny bez wynajmowania łódki. Rok temu „Bryza” została zatopiona w starannie dobranym miejscu, na głębokości 20 m żeby amatorzy nurkowania mieli dobry obiekt do szkoleń. Kupiony od wojska okręt został odpowiednio przygotowany, wyczyszczony.

W sumie na nową atrakcję poszło z budżetu miasta 100 tys. zł. Ale burmistrz Mirosław Wądołowski nie żałuje.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną