Archiwum Polityki

Techno echo. Przegląd nowości technicznych

Na rynku pojawia się mnóstwo nowych, mniej lub bardziej użytecznych (i zrozumiałych) urządzeń. Ta rubryka, mamy nadzieję, choć trochę pomoże zorientować się w tym gąszczu.
Migawki sentymentalne

Wiele jest strategii rynkowych, ale wywoływanie fali sentymentalnych wzruszeń należy do tych najskuteczniejszych. Polaroid to wie (dyrektorem kreatywnym jest niejaka Lady Gaga), czego dowodem jest 300 Instant Camera. Nawiązuje on do dobrze znanych z lat 80. i 90., a obecnym trzydziestoparolatkom kojarzących się z dzieciństwem, aparatów do fotografii błyskawicznej. Technicznie to żadne objawienie – jakość zdjęć nie odbiega znacząco od tych znanych z przeszłości, do dyspozycji są zaledwie cztery nastawy odpowiadające różnym warunkom oświetleniowym. Ale nie w tym rzecz – Polaroid to gadżet, który ma prowokować wzruszenia i dobrą zabawę w towarzystwie, podczas spotkań przyjaciół i wieczornych wypadów – radzi sobie bowiem nieźle w sztucznym, słabym oświetleniu. Odbitki gotowe są już po 90 sekundach. Aparat dokarmia się filmami Polaroid PIF–300. Paczka zawierająca 10 papierów o formacie 4,6 × 6,2 cm kosztuje około 10 dol., co sprawia, że decyzję o naciśnięciu spustu migawki należy przemyśleć. Cena ok. 100 dol.

 

Rodzina jak żywa

Zmiany, zmiany, zmiany. Panasonic ogłasza, że nie musimy już wpatrywać się w telewizor jak wół w malowane wrota. Posiadacze Panasonic Viera serii VT, V20, G20 i wybranych modeli serii D28 mogą głosowo i wizualnie komunikować się z rodziną i znajomymi rozsianymi po świecie – bez komputera. Dzięki kamerze internetowej Panasonic TY-CC10, pozwalającej na połączenia za pomocą Skype’a. Obraz i dźwięk przesyłane są w maksymalnej rozdzielczości 1280x720, formacie H.264, z prędkością do 22 fps (lub do 30 fps w formacie VGA). Cztery mikrofony TY-CC10 wyposażono w system tłumienia echa i pogłosu, które zwykle powstają w większych pomieszczeniach.

Polityka 35.2010 (2771) z dnia 28.08.2010; _PUSTY_; s. 69
Reklama