O dwóch dekadach ustępstw demokratycznej władzy przed postulatami Kościoła - mówi Małgorzata Winiarczyk-Kossakowska.
Państwo wciąż wydaje się klęczeć przed Kościołem, choć wielu obywateli ostatnio z klęczek wstaje. Czy hierarchowie zamierzają przemyśleć skutki swoich politycznych uwikłań?
Aż strach dopowiadać swoje myśli, użyć słów, które się nasuwają, gdy przychodzi skomentować obchody 30-lecia powstania Solidarności.
Jarosław Kaczyński coraz częściej jest traktowany nie jak polityk, ale raczej mistyk, moralista, chmurny mędrzec. Dawne polityczne analizy zastępuje zbiorowe konsylium nad jego duszą, traumą czy samotnością.
Platforma ogłasza reformatorską ofensywę, ale pytanie, czy będzie się przy niej upierać. W samej partii opinie są podzielone: iść na całość czy pozorować i przeczekać do wyborów.
Nepotyzm dewastuje środowiska naukowe, samorządowe, medyczne i prawnicze. Dlaczego dotychczasowe recepty są tak mało skuteczne?
Tylko martwi bolszewiccy żołnierze nie wiedzą, że zbliżają się wybory samorządowe.
W błyskawicznym tempie, mimo ochrony prawnej, znikają najpiękniejsze miejsca polskiego wybrzeża. Oto historia jednego klifu.
Tomasz Nałęcz, historyk, przyszły doradca prezydenta RP, o niebezpieczeństwach polityki historycznej, o grobach czerwonoarmistów i nadziei na dekadę polsko-polskiego pojednania
W ostatnich 20 latach w łazience statystycznego Polaka zmieniło się wiele. A najbardziej to, czym (i jak) się myjemy.
Niechęć rządów do prywatyzowania warszawskiej giełdy oszczędziła nam błędów, jakie popełnili Czesi i Węgrzy. Nasz parkiet wyrósł na lidera regionu. Państwo okazało się niezłym właścicielem i nie zamierza z tej roli rezygnować.
Ministerstwo Infrastruktury proponuje rewolucyjne zmiany w towarzystwach budownictwa społecznego. Po spłacie kredytu można będzie zostać właścicielem mieszkania. Tym samym groźba jednoczesnej utraty lokalu i pieniędzy zmaleje.
Robert Gwiazdowski odpowiada na tekst Jacka Żakowskiego o ikonach polskiego liberalizmu.
Trzy najważniejsze filmy Kazimierza Kutza w jednej zgrabnej paczce.
Angelina Jolie jako kobieta do zadań specjalnych. Daniel Olbrychski jako szpieg. Dużo akcji, mniej sensu.
Dwaj bracia i spadek, czyli samochód marki Warszawa, który okazuje się być... autem należącym niegdyś do Karola Wojtyły.
150 fotografii wybrano spośród 15 tys., a po PRL oprowadzają nas najwybitniejsi fotoreporterzy owych czasów.
●●●●○○
Dexter, Breaking Bad, Mad Men, Dr House - seriale, których bohaterowie to typy spod ciemnej gwiazdy.
Nowa płyta Edyty Bartosiewicz pierwszy raz miała się ukazać w 2002 r. Poślizg trwa do dzisiaj. Początkiem wielkiego powrotu najpopularniejszej piosenkarki lat 90. ma być koncert który zagrała w ostatni weekend sierpnia. Ale czy będzie płyta?
Pisarz Szczepan Twardoch stworzył alternatywną wersję historii, ale nie po to, by poprawiać humor Polakom. „Wieczny Grunwald” to nasza najbardziej intrygująca powieść roku.
W środku potępieńczych swarów o krzyż smoleński ukazały się trzy książki, których autorzy podchodzą do sprawy wiary serio. Łączy je to, że próbują oderwać religię od instytucji religijnych.
O cielesności, odwadze, dojrzewaniu i przewadze Europy nad Ameryką - mówi Monica Bellucci.
O ile niedawno zbudowane urzędy wzbudzają podziw nowoczesnością, o tyle język ciała urzędników i klientów uwiera tradycją.
Kronika popkulturalna Kuby Wojewódzkiego.
Mamy w Polsce napoleońskie zajazdy, łuki, dęby, studnie, mogiły, krzyże, piramidę, górę, a w jednym z muzeów – nawet jego włos. Przez nasz kraj wiodą napoleońskie trakty i coraz więcej miast chlubi się tym, że Napoleon w nich spał, a przynajmniej coś jadł. Ruszmy zatem po Polsce jego śladami.
Wojnę francusko-pruską w 1870 r. wywołano, aby przypodobać się opinii publicznej, rozgniewanej pewną sprytnie zmanipulowaną depeszą prasową.
Polityczne spory o symbole religijne mają długą tradycję. Posłowie kłócili się o nie już na sejmie nadzwyczajnym w 1647 r.
Na rynku pojawia się mnóstwo nowych, mniej lub bardziej użytecznych (i zrozumiałych) urządzeń. Ta rubryka, mamy nadzieję, choć trochę pomoże zorientować się w tym gąszczu.
Wykryta ostatnio bakteria, której nie mogą pokonać żadne antybiotyki, to zapowiedź wielkiej wojny z zarazkami. Na razie mają nad nami przewagę.
Kosmiczna turystyka, oczyszczanie morza z ropy, kuracje indywidualne dostosowane do pacjenta to przykłady wyzwań, które stawiają prywatne fundacje. Sprostanie im przyniesie śmiałkom sławę i pieniądze.
„Czas skończyć z rządzącym w Hiszpanii konserwatyzmem” – mówił José Luis Rodríguez Zapatero, obejmując władzę. Czym jest zapateryzm, którym straszy dziś lider polskiej opozycji?
Steki wielkości czterech dłoni, otwartość ludzi zakrawająca na ekshibicjonizm i niekończące się drogi, prowadzące w mnóstwo fajnych miejsc – tak młodzi Polacy widzą dzisiejszą Amerykę.
Nasi sąsiedzi z północy chcą sprowadzić do zera liczbę zabitych i rannych w wypadkach drogowych. Wiele wskazuje na to, że może im się udać.
Egipt, najczęściej wybierane przez Polaków miejsce urlopowe, to jeden z najbogatszych w zabytki krajów świata. Turysta jadący tam z wycieczką biura podróży ma jednak niewielkie szanse, by je naprawdę zobaczyć.
Lekarze, pielęgniarki, laborantki, piloci i kierowcy – łącznie ratowało zatrutego muchomorem Tomka nie mniej niż 50 osób.
Andrzej Gołota nie został mistrzem świata wagi ciężkiej, bo nie miał do boksu serca. Tomaszowi Adamkowi serca odmówić nie sposób, ale ciągle się uczy.
Biało-czerwony Jelcz, zwany ogórkiem, telepie się przez dawne tereny Stoczni Gdańskiej, pośród opustoszałych hal, resztek przeszłości, które za chwilę zmiecie przyszłość.