Czy ta bakteria nas zabije?

Bomba mikrobowa
Wykryta ostatnio bakteria, której nie mogą pokonać żadne antybiotyki, to zapowiedź wielkiej wojny z zarazkami. Na razie mają nad nami przewagę.
Zmutowana i odporna na lekie bakteria rozpełzła się po świecie.
EAST NEWS

Zmutowana i odporna na lekie bakteria rozpełzła się po świecie.

Stało się to, czego lekarze obawiali się od dawna. Bakteria oporna na niemal wszystkie antybiotyki doprowadziła do śmierci mieszkańca Belgii. W Wielkiej Brytanii i Australii przybywa pacjentów, którzy po powrocie z Indii zainfekowani są zmutowanymi szczepami zarazków Klebsiella pneumoniaeEscherichia coli. Choć tę wiadomość trudno określić mianem sensacji (problem oporności mikroorganizmów na leki narasta na świecie dramatycznie od kilkunastu lat), może wreszcie zwróci ona uwagę na przyczyny, które doprowadziły do tak niebezpiecznej sytuacji. Chodzi o nadmierne i lekkomyślne stosowanie antybiotyków. Zależy to w dużej mierze od lekarzy i samych pacjentów, ale również od administracji państwowej.

Odkryta przez Brytyjczyków superbakteria zawdzięcza swoją nieśmiertelność enzymowi NDM-1. Ten tajemniczy skrót bardzo oburzył Hindusów, którym nie spodobało się, że naukowcy bez ogródek wskazali na ich stolicę jako źródło globalnego niebezpieczeństwa.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną