Wojciech Leliński
Fotoreportaże

Wojenny pył

Wojenny pył i Grand Press Photo 2022. Najlepsze kadry roku

14 czerwca 2022
Dmytro „Orest” Kozacki. Zdjęcie ze schronu w zakładach Azovstal. Dmytro „Orest” Kozacki. Zdjęcie ze schronu w zakładach Azovstal. Dmytro „Orest” Kozacki
Wojna w Ukrainie, obrońcy Azowstalu, Ukraińcy uciekający przed najazdem, uchodźcy w opresji na pasie granicznym z Białorusią – te tematy zdominowały finał konkursu fotograficznego Grand Press Photo 2022 zorganizowanego po raz kolejny przez miesięcznik „Press”.

Szykowano się na w miarę normalną edycję konkursu Grand Press Photo, który przedstawiałby budzenie się nowego życia po pandemii.

Dmytro „Orest” Kozacki. Zdjęcie z zakładów Azovstal.Dmytro „Orest” KozackiDmytro „Orest” Kozacki. Zdjęcie z zakładów Azovstal.

A jednak stało się inaczej. Wojna w Ukrainie zdominowała naszą rzeczywistość, narzuciła jej nieoczekiwany dramatyzm. Najlepszym cyklem zdjęć, z reporterskiego punktu widzenia, jest dokumentacja martyrologii obrońców Azowstalu. Fotografie te obiegły cały świat po tym, jak ich twórca Dmytro „Orest” Kozacki napisał w mediach społecznościowych: „Dziękuję ze schronu Azovstalu – miejsca mojej śmierci i życia. (...) Zostawiam wam zdjęcia jak najlepszej jakości, wyślijcie je na wszystkie konkursy dziennikarskie i fotograficzne. Jeśli któryś wygram, to będzie mi bardzo miło dowiedzieć się o tym po uwolnieniu. Dziękuję wszystkim za wsparcie. Do zobaczenia”. Kadry Kozackiego mają w sobie coś z atmosfery i zmagań podczas powstania warszawskiego. Analogii do niego jest również sporo.

Zdjęcie roku Grand Press Photo wykonane przez Wojciecha Grzędzińskiego.Wojciech Grzędziński dla „The Washington Post”Zdjęcie roku Grand Press Photo wykonane przez Wojciecha Grzędzińskiego.

Zdjęcie roku Grand Press Photo wykonane przez Wojciecha Grzędzińskiego przedstawia Irinę Maniukinę, która gra na fortepianie w swoim dopiero co zbombardowanym przez Rosjan domu . Obraz Grzędzińskiego przywołuje scenę z filmu „Pianista” Romana Polańskiego. Stanowi też próbę – pomimo dramatycznych okoliczności – wzięcia tej wojny w jakiś nawias i zachowania cech normalnego życia. Drugi plan zdjęcia jest tak naprawdę pierwszym. Przyznanie tej nagrody jest jak najbardziej zasłużone.

Pozostałe konkursowe zdjęcia, które tu prezentujemy to subiektywny pokaz tych, które zaintrygowały mnie najbardziej.

Jędrzej Nowicki. Dworzec główny we Lwowie.Jędrzej Nowicki, „Gazeta Wyborcza”Jędrzej Nowicki. Dworzec główny we Lwowie.

Dojmujące uczucie grozy przedstawia zdjęcie Jędrzeja Nowickiego z „Gazety Wyborczej” wykonane na dworcu głównym we Lwowie w dniu rozpoczęcia rosyjskiej inwazji.

Polityka 25.2022 (3368) z dnia 13.06.2022; Na własne oczy; s. 108
Oryginalny tytuł tekstu: "Wojenny pył"

Wojciech Leliński

Reklama

    Najchętniej czytane w sekcji Fotoreportaże

  1. Mierzeja Wiślana: wykopki po przekopie. „Korki to będą, panie, pod Elbląg”

    Marcin Piątek
  2. Tężnie robią w Polsce furorę. Ale czy naprawdę wyjdą nam na zdrowie?

    Ryszarda Socha
  3. Rzeszów: miasto przyfrontowe, światowa brama do Ukrainy. Czuć ten klimat

    Jagienka Wilczak
  4. Miejskie dżungle

    Piotr Panek
POLITYKA
Newsletter Prenumerata cyfrowa
Facebook Twitter Instagram

Nasze wydawnictwa

  • Redakcja Polityki
  • Biuro reklamy
  • Napisz do redakcji
  • BOK dla prenumeratorów cyfrowych
  • O Polityce
  • Regulamin serwisu
  • Zasady publikacji komentarzy
  • Polityka prywatności
  • Ustawienia plików cookie
  • Polityka RODO
  • Informacje dla akcjonariuszy

Aplikacje Polityki

iOS i Android
iOS i Android
W aplikacjach publikujemy pełne wydania tygodnika POLITYKA oraz nasze pisma.

 

Aplikacja Fiszki fiszki
Fiszki Polityki
Codziennie podsumowujemy dla Ciebie najważniejsze wydarzenia dnia.
  • Pulsar
  • Dwutygodnik Forum
  • Polityka Insight
  • Leśniczówka Nibork
  • Projekt: Cogision, Ładne Halo
  • Wykonanie: Vavatech
  • Prawa autorskie © POLITYKA Sp. z o.o. S.K.A.