Juliusz Ćwieluch
Juliusz Ćwieluch
Fotoreportaże

Zapasy z kryzysem

Prepersi są gotowi na wszystko. „Piwnica z żywnością wygląda jak zaplecze Żabki”

26 grudnia 2022
Podziemna piwniczka na przetwory przerobiona na przydomowy schron. Producenci takich kapsuł mają swoje pięć minut. Podziemna piwniczka na przetwory przerobiona na przydomowy schron. Producenci takich kapsuł mają swoje pięć minut. Maga Ćwieluch
Po Buczy nic nie jest już takie samo, nawet prepersi, ludzie przygotowani na każdą okoliczność. Ich nowa koncepcja: nieważne, ile masz w piwnicy, liczy się, ile masz w ładownicy.

Wyświechtane motto – mój dom, moja twierdza – W. traktuje bardzo serio, ale bez ostentacji. Tylko doświadczone oko wypatrzy na dachu antenę wzmacniającą komunikację krótkofalową. Kamery monitorujące dom i najbliższą okolicę rozmieszczone są dyskretnie. Ale tak, że ich pole obserwacji się zazębia. A zwykły kawałek brezentu leżący niedbale koło muru to tak naprawdę element maskujący worki z piaskiem, którymi W. zabezpieczył kluczowe piwniczne okna. Kluczowe, bo jedno dla niepoznaki nie jest zabezpieczone. Piwnica z żywnością wygląda jak zaplecze Żabki. Towary równo poukładane na półkach. Na jednej półce sypkie i makarony. Obok przyprawy, duży zapas soli i cukru. Niżej kawa, miód, sporo kakao. Gromadzić trzeba to, co łatwo magazynować i co ma dużo kalorii. Wybierać produkty, które się lubi i używa. Wyjątkiem jest wódka i papierosy, których W. nie używa. Ale, jak mówi, to trzeba mieć, bo to wojenna waluta. W. przeczytał niemal wszystko, co się dało, o wojnie. Wie o niej wszystko. Trudno powiedzieć, na ile go fascynuje, a na ile przeraża. Z jednej strony spełnia się jego sen. Z drugiej był to sen z rodzaju tych koszmarnych.

Awaryjna toaleta – w preperingu dba się o wszystkie potrzeby.Maga ĆwieluchAwaryjna toaleta – w preperingu dba się o wszystkie potrzeby.

Woda i wóda

Preper, z angielska przygotowany, przez lata był jak Yeti. Każdy o nim słyszał z zagranicznych mediów, ale nikt go nie widywał w polskich. Głównie dlatego, że był to gatunek w polskich realiach rzadki, ale również niezwykle skryty i płochliwy. W., oprowadzając nas po swojej twierdzy, mówi, że budował to latami. W co łatwo uwierzyć, bo w samym sprzęcie ma jakieś pół miliona złotych. Wszystko jak spod igły. Leży i czeka na ten jeden dzień, kiedy ma się przydać. A ponieważ nie wszystko może czekać, W. prowadzi imponującą rozmachem logistykę wtórną, czyli zużywa to, co traci termin ważności. Odkąd do paliwa dolewane są biokomponenty, towar szybko się terminuje, czyli psuje.

Polityka 52.2022 (3395) z dnia 19.12.2022; Na własne oczy; s. 124
Oryginalny tytuł tekstu: "Zapasy z kryzysem"
  • prepersi
Juliusz Ćwieluch

Juliusz Ćwieluch

Dziennikarz, reporter. Lubi rozmawiać, stąd jego słabość do wywiadów. Przez lata specjalizował się również w tematyce wojskowej, czego pokłosiem są książki „Generałowie” i „Dlaczego przegramy wojnę z Rosją”. Ostatnio autor podkastu „Rowery, nie bajki”. Urodził się w Starachowicach, studiował w Krakowie, mieszka w Warszawie, którą lubi.

Reklama

    Najchętniej czytane w sekcji Fotoreportaże

  1. Wrak płynie wspak, czyli drugie życie statków. Nie muszą kończyć na złomie

    Ryszarda Socha
POLITYKA
Prenumerata Inpost Subskrypcja
Facebook Twitter Instagram

Nasze wydawnictwa

wydanie polityka
wydanie polityka
wydanie specjalne
wydanie specjalne
wydanie pomocnik historyczny
wydanie pomocnik historyczny
wydanie pulsar świat nauki
wydanie pulsar świat nauki
wydanie pulsar wiedza i życie
wydanie pulsar wiedza i życie
  • Redakcja Polityki
  • Biuro reklamy
  • Napisz do redakcji
  • BOK dla subskrybentów
  • O Polityce
  • Regulamin serwisu
  • Zasady publikacji komentarzy
  • Polityka prywatności
  • Polityka RODO
  • Informacje dla akcjonariuszy
  • Ustawienia cookie

Aplikacje Polityki

iOS i Android
iOS i Android
W aplikacjach publikujemy pełne wydania tygodnika POLITYKA oraz nasze pisma.

 

Aplikacja Fiszki fiszki
Fiszki Polityki
Aplikacja dla zabieganych z newsami ze świata nauki, technologii i kultury.
  • Pulsar
  • Polityka Insight
  • Leśniczówka Nibork
  • Projekt: Cogision, Ładne Halo
  • Wykonanie: Vavatech
  • Prawa autorskie © POLITYKA Sp. z o.o. S.K.A.