Janina Paradowska
Galerie

Polscy posiadacze Oscarów - galeria

24 lutego 2013
1954 r. Bronisław Kaper, który również wyemigrował na stałe do USA, stał się posiadaczem Oscara za muzykę do filmu „Lili” w reżyserii Charlesa Waltersa. Na zdj. okładka płyty winylowej z jego utworami. 1954 r. Bronisław Kaper, który również wyemigrował na stałe do USA, stał się posiadaczem Oscara za muzykę do filmu „Lili” w reżyserii Charlesa Waltersa. Na zdj. okładka płyty winylowej z jego utworami.
Polacy do Oscarów nominowani byli wielokrotnie, pierwszy raz "skutecznie" w 1942 roku. Przypominamy wszystkich naszych rodzimych laureatów, czyli kto statuetkę ostatecznie otrzymał, kiedy i za co.
1942 r. Leopold Stokowski otrzymał Oscara za muzykę do pełnometrażowego filmu animowanego Walta Disneya „Fantazja”. Już wtedy mieszkał w USA, gdzie  trafił w 1905 r. Spędził tam większość życia.Wikipedia 1942 r. Leopold Stokowski otrzymał Oscara za muzykę do pełnometrażowego filmu animowanego Walta Disneya „Fantazja”. Już wtedy mieszkał w USA, gdzie trafił w 1905 r. Spędził tam większość życia.
Oryginalny plakat do „Fantazji” z wyróżnionym Stokowskim.Walt Disney Productions/materiały prasowe Oryginalny plakat do „Fantazji” z wyróżnionym Stokowskim.
Oryginalny plakat do filmu muzycznego „Lili” z Leslie Caron i Zsa Zsą Gabor.MGM/materiały prasowe Oryginalny plakat do filmu muzycznego „Lili” z Leslie Caron i Zsa Zsą Gabor.
1983 r. Zbigniew Rybczyński został uhonorowany za krótkometrażowy film animowany „Tango”, zrealizowany przez łódzki SE-MA-FOR (który w polskiej historii oskarowej jeszcze się zapisze, ale o tym później).R. Komorowski/Wikipedia 1983 r. Zbigniew Rybczyński został uhonorowany za krótkometrażowy film animowany „Tango”, zrealizowany przez łódzki SE-MA-FOR (który w polskiej historii oskarowej jeszcze się zapisze, ale o tym później).
Jeden z bardziej charakterystycznych kadrów animacji „Tango”SE-MA-FOR/Youtube Jeden z bardziej charakterystycznych kadrów animacji „Tango”
1994 r. Janusz Kamiński (pierwszy z prawej), operator polskiego pochodzenia, dostał Oscara za zdjęcia do filmu „Lista Schindlera” Stevena Spielberga (drugi z prawej). Z Polski wyemigrował jako 21-latek tuż po tym, jak gen. Jaruzelski ogłosił stan wojenny.Paramount/courtesy Everett Collection/East News 1994 r. Janusz Kamiński (pierwszy z prawej), operator polskiego pochodzenia, dostał Oscara za zdjęcia do filmu „Lista Schindlera” Stevena Spielberga (drugi z prawej). Z Polski wyemigrował jako 21-latek tuż po tym, jak gen. Jaruzelski ogłosił stan wojenny.
Za scenografię i dekorację wnętrz w „Liście Schindlera” Oscary przypadły też dwójce polskich scenografów - Allanowi Starskiemu i Ewie Braun.Piotr Fotek/Reporter/East News Za scenografię i dekorację wnętrz w „Liście Schindlera” Oscary przypadły też dwójce polskich scenografów - Allanowi Starskiemu i Ewie Braun.
Okładka DVD „Listy Schindlera”, który to film otrzymał w sumie 7 Oscarów (nominowany był w 12 kategoriach).Universal/materiały prasowe Okładka DVD „Listy Schindlera”, który to film otrzymał w sumie 7 Oscarów (nominowany był w 12 kategoriach).
1999 r. Oscar trafia ponownie do rąk operatora Janusza Kamińskiego, tym razem za zdjęcia do filmu „Szeregowiec Ryan”. Na zdj. kadr z filmu z Tomem Hanksem na pierwszym planie.DreamWorks/materiały prasowe 1999 r. Oscar trafia ponownie do rąk operatora Janusza Kamińskiego, tym razem za zdjęcia do filmu „Szeregowiec Ryan”. Na zdj. kadr z filmu z Tomem Hanksem na pierwszym planie.
2000 r. Oscara za całokształt twórczości dostaje reżyser Andrzej Wajda. W sumie nominowany był czterokrotnie - za „Ziemię obiecaną” (1976), „Panny z Wilka” (1979), „Człowieka z żelaza” (1981) i „Katyń” (2007).Wojciech Druszcz/Polityka 2000 r. Oscara za całokształt twórczości dostaje reżyser Andrzej Wajda. W sumie nominowany był czterokrotnie - za „Ziemię obiecaną” (1976), „Panny z Wilka” (1979), „Człowieka z żelaza” (1981) i „Katyń” (2007).
2003 r. Roman Polański dostaje Oscara za reżyserię biograficznego filmu „Pianista” o Władysławie Szpilmanie. Dodajmy, że do Oscara w swoim życiu nominowany był pięciokrotnie, po raz pierwszy - w 1963 r. za „Nóż w wodzie”.courtesy Everett Collection/East News 2003 r. Roman Polański dostaje Oscara za reżyserię biograficznego filmu „Pianista” o Władysławie Szpilmanie. Dodajmy, że do Oscara w swoim życiu nominowany był pięciokrotnie, po raz pierwszy - w 1963 r. za „Nóż w wodzie”.
2005 r. Kompozytorowi Janowi A.P. Kaczmarkowi zostaje wręczony Oscar za muzykę do „Marzyciela” w reż. Marca Forstera. Dwa miesiące później pan Jan A.P. (czyli Andrzej Paweł) otrzymuje tytuł Honorowego Obywatela Miasta Konina, gdzie się urodził.Michał Nadolski/Wikipedia 2005 r. Kompozytorowi Janowi A.P. Kaczmarkowi zostaje wręczony Oscar za muzykę do „Marzyciela” w reż. Marca Forstera. Dwa miesiące później pan Jan A.P. (czyli Andrzej Paweł) otrzymuje tytuł Honorowego Obywatela Miasta Konina, gdzie się urodził.
2008 r. Zrealizowana przez łódzki SE-MA-FOR polsko-brytyjska koprodukcja „Piotruś i wilk”, będąca adaptacją baśni muzycznej Sergieja Prokofjewa, zostaje uznana za najlepszy animowany krótki metraż. Na obrazku tytułowi bohaterowie filmu.SE-MA-FOR/materiały prasowe 2008 r. Zrealizowana przez łódzki SE-MA-FOR polsko-brytyjska koprodukcja „Piotruś i wilk”, będąca adaptacją baśni muzycznej Sergieja Prokofjewa, zostaje uznana za najlepszy animowany krótki metraż. Na obrazku tytułowi bohaterowie filmu.
  • Oscary 2013
Janina Paradowska

Więcej na ten temat
  • Oscary 2013: kto ze statuetką, a kto bez niej?

Reklama
POLITYKA
Prenumerata Inpost Subskrypcja
Facebook Twitter Instagram

Nasze wydawnictwa

wydanie polityka
wydanie polityka
wydanie specjalne
wydanie specjalne
wydanie pomocnik historyczny
wydanie pomocnik historyczny
wydanie pulsar świat nauki
wydanie pulsar świat nauki
wydanie pulsar wiedza i życie
wydanie pulsar wiedza i życie
  • Redakcja Polityki
  • Biuro reklamy
  • Napisz do redakcji
  • BOK dla subskrybentów
  • O Polityce
  • Regulamin serwisu
  • Zasady publikacji komentarzy
  • Polityka prywatności
  • Polityka RODO
  • Informacje dla akcjonariuszy
  • Ustawienia cookie

Aplikacje Polityki

iOS i Android
iOS i Android
W aplikacjach publikujemy pełne wydania tygodnika POLITYKA oraz nasze pisma.

 

Aplikacja Fiszki fiszki
Fiszki Polityki
Aplikacja dla zabieganych z newsami ze świata nauki, technologii i kultury.
  • Pulsar
  • Polityka Insight
  • Leśniczówka Nibork
  • Projekt: Cogision, Ładne Halo
  • Wykonanie: Vavatech
  • Prawa autorskie © POLITYKA Sp. z o.o. S.K.A.