9. Colin Stetson, Sorrow. A Reimagining of Gorecki’s 3rd Symphony, 5Hz. Kanadyjski saksofonista w brawurowej reinterpretacji III Symfonii Henryka Mikołaja Góreckiego wyprowadzającej utwór na pogranicze post-rocka i potwierdzającej duży wpływ utworu polskiego kompozytora na muzykę rozrywkową.
mat. pr.
Nowe płyty gigantów w branży muzycznej. Albumy osób, które nie doczekały ich sukcesów. Ciekawe propozycje młodych twórców. W sumie 10 najciekawszych muzycznych momentów za granicą, dla różnych gustów i odbiorców. Zebrał Bartek Chaciński. Kolejność nieprzypadkowa.
mat. pr.
10. Kaitlyn Aurelia Smith & Suzanne Ciani, <b>FRKWYS Vol. 13: Sunergy</b>, RVNG Intl. Wymarzony duet młodej mistrzyni elektronicznej muzyki syntezatorowej z jej idolką sprzed lat, nagrany na syntezatorach skonstruowanych przez Dona Buchlę, jeszcze jednej postaci, którą w tym roku świat muzyki utracił bezpowrotnie.
materiały prasowe
8. Leonard Cohen, <b>You Want It Darker</b>, Columbia. Pożegnań w całym roku było zatrważająco dużo, to należało jednak do najniezwyklejszych – Cohen w kilku piosenkach podsumował i spuentował całą swoją karierę.
materiały prasowe
7. Radiohead, <b>A Moon Shaped Pool</b>, XL. Powrót do dużej formy i powrót na stare ścieżki, w utworach wykorzystujących momentami poszerzone, orkiestrowe aranżacje, nagranych z większym niż poprzednie albumy luzem.
mat. pr.
6. A Tribe Called Quest, <b>We Got It From Here… Thank You 4 Your Service</b>, Epic.
Kompletne zaskoczenie – wielki powrót jednej z najważniejszych formacji hiphopowych lat 90., a zarazem jeszcze jedna płyta ze śmiercią (jej wydania nie doczekał Phife Dawg) w tle.
mat. pr.
5. Lotto, <b>Elite Feline</b>, Instant Classic. Co robi ta płyta grającego minimalistyczne, transowe utwory polskiego tria Majkowski-Rychlicki-Szpura na liście najlepszych albumów na świecie? Cóż, świadczy o światowości polskiej muzyki w 2016 roku.
mat. pr.
4. Danny Brown, <b>Atrocity Exhibition</b>, Warp. 35-letni raper z Detroit tym razem pobił głośniejszą konkurencję z Kanye Westem i Frankiem Oceanem – płytą pełną energii, inwencji i determinacji.
mat. pr.
3. Autechre, <b>Elseq 1–5</b>, Warp. Zestaw nowych nagrań, który zarazem brzmi jak swoiste podsumowanie działań duetu z Wielkiej Brytanii, twórców oryginalnej, abstrakcyjnej muzyki elektronicznej.
materiały prasowe
2. David Bowie, <b>Blackstar</b>, Columbia. Ważny w dyskografii Bowiego album przynoszący nowe pomysły aranżacyjne i podjęcie na nowo starych tematów w tekstach, ale też – jak się okazało w dwa dni po premierze – niezwykłe pożegnanie artysty z publicznością.
materiały prasowe
1. Nick Cave&The Bad Seeds, <b>Skeleton Tree</b>, Bad Seed Ltd. Poruszająca płyta towarzysząca filmowi dokumentalnemu „One More Time with Feeling”, opowieść o wychodzeniu z depresji i tworzeniu, w której australijski autor piosenek odkrywa się emocjonalnie bardziej niż kiedykolwiek.