Janina Paradowska
Galerie

Niezwykła wystawa w POLIN: Obcy w domu. Wokół Marca ′68

10 marca 2018
Wyjazd do Izraela. Wyjazd do Izraela. POLIN / materiały prasowe
Wystawę „Obcy w domu. Wokół Marca ′68” można oglądać w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN od 9 marca do 24 września 2018. Jest ona częścią rozbudowanego programu o przyczynach, przebiegach i skutkach antysemickiej kampanii sprzed 50 lat. Muzeum zaplanowało cykl debat, spektakli teatralnych, projektów edukacyjnych oraz naukowych.

Ekspozycję wystawy opracowały kuratorki Natalia Romik (Kolektyw SENNA) oraz Justyna Koszarska-Szulc (POLIN), zaprojektował ją zaś Kolektyw SENNA. Współorganizatorem wystawy jest Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce, a mecenasem Europejski Komitet Wspierania Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
Kontekstem wystawy jest rewolucja obyczajowa i kulturalna, jaka dokonała się na Zachodzie.materiały prasowe Kontekstem wystawy jest rewolucja obyczajowa i kulturalna, jaka dokonała się na Zachodzie.
Chusta Andrzeja „Felka” Kuronia, należącego do kadry obozów drużyn walterowskich.POLIN/materiały prasowe Chusta Andrzeja „Felka” Kuronia, należącego do kadry obozów drużyn walterowskich.
W marcu 1968 roku protesty studentów przeciw polityce władz komunistycznych przerodziły się w masowy bunt młodzieży.POLIN/materiały prasowe W marcu 1968 roku protesty studentów przeciw polityce władz komunistycznych przerodziły się w masowy bunt młodzieży.
Odpowiedzią były represje i antysemicka kampania propagandowa.POLIN/materiały prasowe Odpowiedzią były represje i antysemicka kampania propagandowa.
Serce wystawy. Metaforyczna instalacja nawiązująca do dawnego wyglądu warszawskiego Dworca Gdańskiego, z którego w 1968 roku wyjeżdżały pociągi z podróżnymi z biletem w jedną stronę.POLIN/materiały prasowe Serce wystawy. Metaforyczna instalacja nawiązująca do dawnego wyglądu warszawskiego Dworca Gdańskiego, z którego w 1968 roku wyjeżdżały pociągi z podróżnymi z biletem w jedną stronę.
Relacje tych, którzy zostali, i tych, którzy zdecydowali się w Polsce zostać.POLIN/materiały prasowe Relacje tych, którzy zostali, i tych, którzy zdecydowali się w Polsce zostać.
W tle neon, projekt artystyczny kuratorki wystawy Natalii Romik i Sebastiana Kucharuka. Litery „WAR” zostały wyjęte z oryginalnego neonu.POLIN/materiały prasowe W tle neon, projekt artystyczny kuratorki wystawy Natalii Romik i Sebastiana Kucharuka. Litery „WAR” zostały wyjęte z oryginalnego neonu.
Polacy pochodzenia żydowskiego wyjeżdżali do Izraela, ale także do Stanów Zjednoczonych i Szwecji.POLIN/materiały prasowe Polacy pochodzenia żydowskiego wyjeżdżali do Izraela, ale także do Stanów Zjednoczonych i Szwecji.
Instalacja Katarzyny Piotrowskiej „Wyjechałam, wyjechałem z Polski, bo...”.POLIN/materiały prasowe Instalacja Katarzyny Piotrowskiej „Wyjechałam, wyjechałem z Polski, bo...”.
Część ekspozycji poświęcono sztuce Marca.POLIN/materiały prasowe Część ekspozycji poświęcono sztuce Marca.
Archiwum Marca. Pamiątki, zdjęcia i dokumenty związane z wyjazdami z Polski.POLIN/materiały prasowe Archiwum Marca. Pamiątki, zdjęcia i dokumenty związane z wyjazdami z Polski.
Archiwum Marca.POLIN/materiały prasowe Archiwum Marca.
Archiwum Marca.POLIN/materiały prasowe Archiwum Marca.
Archiwum Marca.POLIN/materiały prasowe Archiwum Marca.
Archiwum Marca.POLIN/materiały prasowe Archiwum Marca.
Kalendarzyk kieszonkowy, jeden z trzech zabranych przez emigranta Stefana Ulmana. W każdym zapisał nazwiska znajomych i schował je w różnych miejscach, licząc, że w czasie kontroli celnej uda mu się je zachować. W jednym z kalendarzyków zaznaczył datę wyjazdu.Ze zbiorów Muzeum POLIN/materiały prasowe Kalendarzyk kieszonkowy, jeden z trzech zabranych przez emigranta Stefana Ulmana. W każdym zapisał nazwiska znajomych i schował je w różnych miejscach, licząc, że w czasie kontroli celnej uda mu się je zachować. W jednym z kalendarzyków zaznaczył datę wyjazdu.
Wyjazdy z Polski.POLIN/materiały prasowe Wyjazdy z Polski.
Zachowany na pamiątkę bilet kolejowy z wyjazdu z Warszawy na emigrację do Kopenhagi w 1969 roku.Ze zbiorów Muzeum POLIN/materiały prasowe Zachowany na pamiątkę bilet kolejowy z wyjazdu z Warszawy na emigrację do Kopenhagi w 1969 roku.
Dokument podróży był wydawany emigrantom z Polski z adnotacją o prawie wyjazdu bez powrotu. W dokumencie podróży wydrukowana była również informacja: „Posiadacz niniejszego dokumentu nie jest obywatelem polskim”. Julian Berengaut wychowywał się w zasymilowanej rodzinie żydowskiej, jego dziadek był przed wojną rabinem w Górze Kalwarii. W 1968 roku był studentem ekonomii politycznej na Uniwersytecie Warszawskim, brał udział w studenckim proteście 8 marca, po którym został czasowo zawieszony w prawach studenta. Jego matka została zwolniona z pracy, ale w związku z tym, że ojciec nie dostał pozwolenia na wyjazd, rodzice zostali w Polsce. Julian wyemigrował do Izraela.Ze zbiorów Muzeum POLIN/materiały prasowe Dokument podróży był wydawany emigrantom z Polski z adnotacją o prawie wyjazdu bez powrotu. W dokumencie podróży wydrukowana była również informacja: „Posiadacz niniejszego dokumentu nie jest obywatelem polskim”. Julian Berengaut wychowywał się w zasymilowanej rodzinie żydowskiej, jego dziadek był przed wojną rabinem w Górze Kalwarii. W 1968 roku był studentem ekonomii politycznej na Uniwersytecie Warszawskim, brał udział w studenckim proteście 8 marca, po którym został czasowo zawieszony w prawach studenta. Jego matka została zwolniona z pracy, ale w związku z tym, że ojciec nie dostał pozwolenia na wyjazd, rodzice zostali w Polsce. Julian wyemigrował do Izraela.
Po nagonce antysemickiej w Polsce została niewielka grupa Żydów. Brak precyzyjnych danych, jak liczna.Ewa Turlejska/materiały prasowe Po nagonce antysemickiej w Polsce została niewielka grupa Żydów. Brak precyzyjnych danych, jak liczna.
  • marzec 1968
  • Muzeum Historii Żydów Polskich Polin
Janina Paradowska

Więcej na ten temat
  • Opowieści marcowe. Jeden został w Polsce, drugi wyjechał

Reklama
POLITYKA
Prenumerata Inpost Subskrypcja
Facebook Twitter Instagram

Nasze wydawnictwa

wydanie polityka
wydanie polityka
wydanie specjalne
wydanie specjalne
wydanie pomocnik historyczny
wydanie pomocnik historyczny
wydanie pulsar świat nauki
wydanie pulsar świat nauki
wydanie pulsar wiedza i życie
wydanie pulsar wiedza i życie
  • Redakcja Polityki
  • Biuro reklamy
  • Napisz do redakcji
  • BOK dla subskrybentów
  • O Polityce
  • Regulamin serwisu
  • Zasady publikacji komentarzy
  • Polityka prywatności
  • Polityka RODO
  • Informacje dla akcjonariuszy
  • Ustawienia cookie

Aplikacje Polityki

iOS i Android
iOS i Android
W aplikacjach publikujemy pełne wydania tygodnika POLITYKA oraz nasze pisma.

 

Aplikacja Fiszki fiszki
Fiszki Polityki
Aplikacja dla zabieganych z newsami ze świata nauki, technologii i kultury.
  • Pulsar
  • Polityka Insight
  • Leśniczówka Nibork
  • Projekt: Cogision, Ładne Halo
  • Wykonanie: Vavatech
  • Prawa autorskie © POLITYKA Sp. z o.o. S.K.A.