Janina Paradowska
Galerie

Niezwykła wystawa w POLIN: Obcy w domu. Wokół Marca ′68

10 marca 2018
Wyjazd do Izraela. Wyjazd do Izraela. POLIN / materiały prasowe
Wystawę „Obcy w domu. Wokół Marca ′68” można oglądać w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN od 9 marca do 24 września 2018. Jest ona częścią rozbudowanego programu o przyczynach, przebiegach i skutkach antysemickiej kampanii sprzed 50 lat. Muzeum zaplanowało cykl debat, spektakli teatralnych, projektów edukacyjnych oraz naukowych.

Ekspozycję wystawy opracowały kuratorki Natalia Romik (Kolektyw SENNA) oraz Justyna Koszarska-Szulc (POLIN), zaprojektował ją zaś Kolektyw SENNA. Współorganizatorem wystawy jest Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce, a mecenasem Europejski Komitet Wspierania Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
Kontekstem wystawy jest rewolucja obyczajowa i kulturalna, jaka dokonała się na Zachodzie.materiały prasowe Kontekstem wystawy jest rewolucja obyczajowa i kulturalna, jaka dokonała się na Zachodzie.
Chusta Andrzeja „Felka” Kuronia, należącego do kadry obozów drużyn walterowskich.POLIN/materiały prasowe Chusta Andrzeja „Felka” Kuronia, należącego do kadry obozów drużyn walterowskich.
W marcu 1968 roku protesty studentów przeciw polityce władz komunistycznych przerodziły się w masowy bunt młodzieży.POLIN/materiały prasowe W marcu 1968 roku protesty studentów przeciw polityce władz komunistycznych przerodziły się w masowy bunt młodzieży.
Odpowiedzią były represje i antysemicka kampania propagandowa.POLIN/materiały prasowe Odpowiedzią były represje i antysemicka kampania propagandowa.
Serce wystawy. Metaforyczna instalacja nawiązująca do dawnego wyglądu warszawskiego Dworca Gdańskiego, z którego w 1968 roku wyjeżdżały pociągi z podróżnymi z biletem w jedną stronę.POLIN/materiały prasowe Serce wystawy. Metaforyczna instalacja nawiązująca do dawnego wyglądu warszawskiego Dworca Gdańskiego, z którego w 1968 roku wyjeżdżały pociągi z podróżnymi z biletem w jedną stronę.
Relacje tych, którzy zostali, i tych, którzy zdecydowali się w Polsce zostać.POLIN/materiały prasowe Relacje tych, którzy zostali, i tych, którzy zdecydowali się w Polsce zostać.
W tle neon, projekt artystyczny kuratorki wystawy Natalii Romik i Sebastiana Kucharuka. Litery „WAR” zostały wyjęte z oryginalnego neonu.POLIN/materiały prasowe W tle neon, projekt artystyczny kuratorki wystawy Natalii Romik i Sebastiana Kucharuka. Litery „WAR” zostały wyjęte z oryginalnego neonu.
Polacy pochodzenia żydowskiego wyjeżdżali do Izraela, ale także do Stanów Zjednoczonych i Szwecji.POLIN/materiały prasowe Polacy pochodzenia żydowskiego wyjeżdżali do Izraela, ale także do Stanów Zjednoczonych i Szwecji.
Instalacja Katarzyny Piotrowskiej „Wyjechałam, wyjechałem z Polski, bo...”.POLIN/materiały prasowe Instalacja Katarzyny Piotrowskiej „Wyjechałam, wyjechałem z Polski, bo...”.
Część ekspozycji poświęcono sztuce Marca.POLIN/materiały prasowe Część ekspozycji poświęcono sztuce Marca.
Archiwum Marca. Pamiątki, zdjęcia i dokumenty związane z wyjazdami z Polski.POLIN/materiały prasowe Archiwum Marca. Pamiątki, zdjęcia i dokumenty związane z wyjazdami z Polski.
Archiwum Marca.POLIN/materiały prasowe Archiwum Marca.
Archiwum Marca.POLIN/materiały prasowe Archiwum Marca.
Archiwum Marca.POLIN/materiały prasowe Archiwum Marca.
Archiwum Marca.POLIN/materiały prasowe Archiwum Marca.
Kalendarzyk kieszonkowy, jeden z trzech zabranych przez emigranta Stefana Ulmana. W każdym zapisał nazwiska znajomych i schował je w różnych miejscach, licząc, że w czasie kontroli celnej uda mu się je zachować. W jednym z kalendarzyków zaznaczył datę wyjazdu.Ze zbiorów Muzeum POLIN/materiały prasowe Kalendarzyk kieszonkowy, jeden z trzech zabranych przez emigranta Stefana Ulmana. W każdym zapisał nazwiska znajomych i schował je w różnych miejscach, licząc, że w czasie kontroli celnej uda mu się je zachować. W jednym z kalendarzyków zaznaczył datę wyjazdu.
Wyjazdy z Polski.POLIN/materiały prasowe Wyjazdy z Polski.
Zachowany na pamiątkę bilet kolejowy z wyjazdu z Warszawy na emigrację do Kopenhagi w 1969 roku.Ze zbiorów Muzeum POLIN/materiały prasowe Zachowany na pamiątkę bilet kolejowy z wyjazdu z Warszawy na emigrację do Kopenhagi w 1969 roku.
Dokument podróży był wydawany emigrantom z Polski z adnotacją o prawie wyjazdu bez powrotu. W dokumencie podróży wydrukowana była również informacja: „Posiadacz niniejszego dokumentu nie jest obywatelem polskim”. Julian Berengaut wychowywał się w zasymilowanej rodzinie żydowskiej, jego dziadek był przed wojną rabinem w Górze Kalwarii. W 1968 roku był studentem ekonomii politycznej na Uniwersytecie Warszawskim, brał udział w studenckim proteście 8 marca, po którym został czasowo zawieszony w prawach studenta. Jego matka została zwolniona z pracy, ale w związku z tym, że ojciec nie dostał pozwolenia na wyjazd, rodzice zostali w Polsce. Julian wyemigrował do Izraela.Ze zbiorów Muzeum POLIN/materiały prasowe Dokument podróży był wydawany emigrantom z Polski z adnotacją o prawie wyjazdu bez powrotu. W dokumencie podróży wydrukowana była również informacja: „Posiadacz niniejszego dokumentu nie jest obywatelem polskim”. Julian Berengaut wychowywał się w zasymilowanej rodzinie żydowskiej, jego dziadek był przed wojną rabinem w Górze Kalwarii. W 1968 roku był studentem ekonomii politycznej na Uniwersytecie Warszawskim, brał udział w studenckim proteście 8 marca, po którym został czasowo zawieszony w prawach studenta. Jego matka została zwolniona z pracy, ale w związku z tym, że ojciec nie dostał pozwolenia na wyjazd, rodzice zostali w Polsce. Julian wyemigrował do Izraela.
Po nagonce antysemickiej w Polsce została niewielka grupa Żydów. Brak precyzyjnych danych, jak liczna.Ewa Turlejska/materiały prasowe Po nagonce antysemickiej w Polsce została niewielka grupa Żydów. Brak precyzyjnych danych, jak liczna.
  • Muzeum Historii Żydów Polskich „Polin”
Janina Paradowska

Więcej na ten temat
  • Opowieści marcowe. Jeden został w Polsce, drugi wyjechał

Reklama
POLITYKA
Newsletter Prenumerata cyfrowa
Facebook Twitter Instagram

Nasze wydawnictwa

  • Redakcja Polityki
  • Biuro reklamy
  • Napisz do redakcji
  • BOK dla prenumeratorów cyfrowych
  • O Polityce
  • Regulamin serwisu
  • Zasady publikacji komentarzy
  • Polityka prywatności
  • Ustawienia plików cookie
  • Polityka RODO
  • Informacje dla akcjonariuszy

Aplikacje Polityki

iOS i Android
iOS i Android
W aplikacjach publikujemy pełne wydania tygodnika POLITYKA oraz nasze pisma.

 

Aplikacja Fiszki fiszki
Fiszki Polityki
Codziennie podsumowujemy dla Ciebie najważniejsze wydarzenia dnia.
  • Pulsar
  • Dwutygodnik Forum
  • Polityka Insight
  • Leśniczówka Nibork
  • Projekt: Cogision, Ładne Halo
  • Wykonanie: Vavatech
  • Prawa autorskie © POLITYKA Sp. z o.o. S.K.A.