Ja My Oni

Magia wszystkożerna

Jak magia i wróżby wpływają na nasze życie

Dr hab. Marcin Napiórkowski, semiotyk kultury, pracuje w Instytucie Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Dr hab. Marcin Napiórkowski, semiotyk kultury, pracuje w Instytucie Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Leszek Zych / Polityka
Dr hab. Marcin Napiórkowski o tym, dlaczego wciąż tak mocno trzyma się wiara w horoskopy, złe i dobre wróżby, czarne koty itd.
„Wróżby są tym bardziej potrzebne, im bardziej złożony i poddany racjonalnej kontroli jest świat wokół nas”.123 RF „Wróżby są tym bardziej potrzebne, im bardziej złożony i poddany racjonalnej kontroli jest świat wokół nas”.

Marcin Napiórkowski: – Mogę zacząć?

Marcin Rotkiewicz: – Bardzo proszę.
Mam niesamowitą historię do opowiedzenia, w sam raz na początek naszej rozmowy o magii. Otóż jest rok 1999, przed Mauzoleum Lenina na placu Czerwonym w Moskwie stoi długa kolejka. A w niej antropolożka Galina Lindquist.

Imię rosyjskie, ale nazwisko?
Właśnie, to bardzo ważny szczegół. Nasza bohaterka od wielu lat nie mieszka w Rosji, ale przyjechała tam prowadzić badania dotyczące magii i czarów w czasach po transformacji ustrojowej.

Ja My Oni „O niezwykłych zdolnościach umysłu” (100126) z dnia 20.11.2017; W zaułkach umysłu; s. 15
Oryginalny tytuł tekstu: "Magia wszystkożerna"