Jakie bezwzględne warunki trzeba zachować, żeby zwiększyć swoje szanse na szczęśliwy dojazd i powrót? I dlaczego Polacy uporczywie te warunki ignorują? Rozmowa z prof. Adamem Tarnowskim z Instytutu Psychologii UMK, badaczem i szkoleniowcem w dziedzinie psychologii transportu.
Tłumy przyszłych psychologów kształcą się bez standardów, bez profesorów, prawie bez osobistych spotkań. Nie ma stresu, dużych kosztów czy kłopotu. Ani pożytku.
O walce człowieka z lękiem i o tym, jak mu może w tym pomóc psychoterapeuta, mówi Natalia Kocur, założycielka warszawskiej poradni Pokonaj Lęk.
O mechanizmach powstawania lęku i sposobach radzenia sobie z nim mówi Natalia Kocur, psycholog i psychoterapeutka, założycielka warszawskiej poradni Pokonaj Lęk.
Zespołu Aspergera nie ma. Nie umieszczono go w najnowszej klasyfikacji chorób i zaburzeń. W najnowszym odcinku „Jak wytrzymać ze sobą i światem”, czyli podkastu psychologicznego „Polityki”, rozmawiamy o przyczynach tej decyzji. Ale nie tylko.
Mówi się, że to epidemia i że jak epidemia potrafi zabijać. Samotność, okrzyknięta chorobą cywilizacyjną XXI w., ma wymiar społeczny, polityczny i ekonomiczny.
Transport, policja, szpitale, marketing, reklama, sądownictwo, media, polityka, a wkrótce każda polska szkoła – gdzie się obejrzeć, tam psycholog. Czy współczesna wiedza psychologiczna pozwala im brać na swoje barki aż takie obciążenia?
Oddajemy wolność za wygodę, ufamy teoriom spiskowym, ulegamy emocjom, zamiast kierować się logiką. Robimy się infantylni. Komu na tym zależy?
Rozmowa z Martą Niedźwiecką, psycholożką i sex coachem, o tym, dlaczego warto inwestować w przyjaźń i czym się ona różni od związku romantycznego.
Monotonia prowadzi do apatii, a bezczynność potrafi zmęczyć bardziej niż aktywny wysiłek. A jednak nauka przestrzega przed zabijaniem nudy za wszelką cenę. Może mieć ona dużą wartość adaptacyjną.