Ja My Oni

Zły humor kawiarki

Meandry myślenia magicznego

Czy skoro przesądność, zabobonność i myślenie magiczne są powszechne, to czy trzeba traktować je jako niepożądane odchylenie od normy? Czy skoro przesądność, zabobonność i myślenie magiczne są powszechne, to czy trzeba traktować je jako niepożądane odchylenie od normy? Davies and Starr / Getty Images
Co sprawia, że umysł ulega przesądom i zabobonom.
Dowodem na powszechność i siłę przesądów są choćby dane z rynków wskazujące, że rzeczywiście trzynastego, szczególnie gdy wypada on w piątek, inwestorzy dokonują mniejszej liczby transakcji.BEW Dowodem na powszechność i siłę przesądów są choćby dane z rynków wskazujące, że rzeczywiście trzynastego, szczególnie gdy wypada on w piątek, inwestorzy dokonują mniejszej liczby transakcji.

Pewnego razu duńskiego fizyka Nielsa Bohra, laureata Nagrody Nobla z 1922 r., odwiedził jego znajomy. Nagle dostrzegł zawieszoną na ścianie końską podkowę. I choć czuł, że to nieco niegrzeczne, nie mógł się powstrzymać od wyrażenia zdziwienia, że oto znamienity uczony, umysł ścisły i zarazem osoba, której w żaden sposób nie można odmówić inteligencji i umiejętności racjonalnego myślenia, wierzy w takie zabobony. Nieporuszony tym Bohr odparł, że wcale nie wierzy w ten przesąd. Ale dodał także: zakładam, że podkowa przynosi szczęście niezależnie od tego, czy się w to wierzy czy nie.

Ja My Oni „O niezwykłych zdolnościach umysłu” (100126) z dnia 20.11.2017; W zaułkach umysłu; s. 42
Oryginalny tytuł tekstu: "Zły humor kawiarki"