Ja My Oni

Psychomitologia

Wielkie mity poppsychologii

Scott O. Lilienfeld Scott O. Lilienfeld Archiwum
Scott O. Lilienfeld o psychologicznych półprawdach i nieprawdach, w które ludzie uparcie wierzą.

Marcin Rotkiewicz: – W książce „50 wielkich mitów psychologii popularnej” można przeczytać, że owych mitów tak naprawdę jest ponad dwieście. Dlaczego właśnie psychologia stała się tak zmitologizowana?
Scott Lilienfeld: – Ponieważ budzi wielkie zainteresowanie ludzi, poruszając tak gorące i fascynujące tematy, jak funkcjonowanie psychiki i mózgu, testy na inteligencję, uzależnienia, odzyskiwanie wspomnień, zaburzenia psychiczne, miłość, życie w związku, wychowanie dzieci, molestowanie seksualne i wiele innych. Dlatego księgarnie, programy telewizyjne i internet pełne są psychologii, a właściwie poppsychologii.

Co to takiego poppsychologia?
Przede wszystkim psychobiznes tworzony głównie przez różnych guru od samopomocy psychologicznej i ekspertów od zdrowia psychicznego, którzy publikują książki, występują w programach telewizyjnych lub są aktywni w internecie. Sama w sobie psychologia popularna nie jest złym zjawiskiem, ponieważ odzwierciedla głód wiedzy psychologicznej wśród ludzi. Problem pojawia się wówczas, gdy zaczyna serwować mieszaninę prawd, półprawd lub zwyczajnych bzdur.

Czyli to ona jest głównym winowajcą rozpowszechniania psychologicznych mitów?
Istotnym, ale nie jedynym. Swoją niedobrą rolę odgrywają media i internet. Ale ja mam pretensję również do koleżanek i kolegów po fachu, gdyż jako środowisko naukowe jesteśmy zbyt pasywni w walce z mitami poppsychologii. Powinniśmy częściej wychodzić z laboratoriów i uczelni, by kontaktować się z opinią publiczną.

A jak zdefiniowałby pan mit psychologiczny?
W naszej książce przywołujemy m.in. pogląd historyka nauki Davida Hammera, dla którego naukowy przesąd to trwałe przekonanie na temat świata, które jest sprzeczne z dobrze ugruntowaną wiedzą naukową, a mimo to wpływa na ogląd rzeczywistości przez wielu ludzi.

Ja My Oni „O niezwykłych zdolnościach umysłu” (100126) z dnia 20.11.2017; Wśród zbiorowych złudzeń; s. 100
Oryginalny tytuł tekstu: "Psychomitologia"
Reklama