Jak potrzeby determinują nasze działania

Napęd na wiele kół
Jak psychologia różnych nurtów rozumie czym są ludzkie potrzeby.
Zaspokajanie popędów oraz wysiłki mające na celu ich bezpieczne i moralne rozładowanie to główne motory zachowania człowieka.
Mirosław Gryń/Polityka

Zaspokajanie popędów oraz wysiłki mające na celu ich bezpieczne i moralne rozładowanie to główne motory zachowania człowieka.

Dlaczego ludzie oglądają telewizję? Czemu spędzają wiele lat w szkołach? Po co chodzą na badania lekarskie, gdy nic im nie dolega? Czemu troszczą się o to, co myślą o nich inni? Po co zawierają związki małżeńskie? Skąd bierze się skłonność do gromadzenia rzeczy? Dlaczego pieniądze są dla ludzi tak ważne, że dużą część życia poświęcają ich zarabianiu? Czemu lubią wygrywać? Skąd ich upodobanie do myślenia i opowiadania o sobie? Do czego służą im religie, po co się modlą?

Zanim psychologia – poszukując odpowiedzi na pytania, co motywuje człowieka do jego zachowań, co jest napędem do rozmaitych ludzkich działań i aktywności – zaczęła zajmować się potrzebami, interesowano się popędami.

Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów z POLITYKI oraz wydań specjalnych otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj