Ja My Oni

Kocham i rozumiem, czyli czy człowiek ma potrzebę wolności i jak właściwie ją pojmuje

Jak postrzegamy potrzebę wolności

Człowiek wolny stoi przed wieloma otwartymi drzwiami, choć nie ma obowiązku przekraczać którychkolwiek z nich. Człowiek wolny stoi przed wieloma otwartymi drzwiami, choć nie ma obowiązku przekraczać którychkolwiek z nich. Getty Images
Czy człowiek ma potrzebę wolności i jak właściwie ją pojmuje.

Artykuł ukazał się w „Ja My Oni” tom 29. „Czego człowiekowi potrzeba do życia”. Poradnik dostępny w Polityce Cyfrowej i w naszym sklepie internetowym.

***

„Wolność kocham i rozumiem” – można powiedzieć, współczesny aneks do polskiego hymnu narodowego. Nawet nazwa zespołu, który wylansował ten szlagier w 1990 r., nabrała nowego smaku: Chłopcy z Placu Broni. Śpiewa się go teraz na placach i ulicach przeciw władzy dewastującej wolności obywatelskie i liberalną demokrację. Ale o odzyskiwaniu wolności mówią też ci, którzy władzę popierają.

Jest takie ikoniczne dla 2017 r. zdjęcie prasowe: 14 kobiet z transparentem „Stop faszyzmowi” siada na drodze tzw. Marszu Niepodległości. Kilkadziesiąt tysięcy Polaków – jak to interpretuje władza – manifestuje w nim swoją radość i dumę z odzyskanej przed 99 laty wolności (choć niektórzy z nich domagają się wolności jedynie dla „białej Europy”). Ale „rasa panów” w dresiarskim sztafażu szarpie, wlecze i opluwa kilka pań w okularach.

Powierzchownie podział wydaje się czytelny: osoby o konserwatywnych i prawicowych poglądach, od umiarkowanych po skrajne, stosują ten termin raczej w odniesieniu do niezawisłości narodowej; liberałowie i lewica – do praw jednostki i demokratycznego porządku prawnego. Obie strony dziś walczą przeciw sobie – każda o swoją wolność. Zanim dogadaliśmy się, jak żyć w wolności, zaczyna nam ona topnieć. Po raz kolejny w historii.

Ja My Oni „Czego potrzeba człowiekowi do życia” (100127) z dnia 05.02.2018; Czego chcieć od świata; s. 100
Oryginalny tytuł tekstu: "Kocham i rozumiem, czyli czy człowiek ma potrzebę wolności i jak właściwie ją pojmuje"
Reklama