Ja My Oni

Cały ten zgiełk, czyli dlaczego ludzie potrzebują ciszy – na zewnątrz i w swym wnętrzu

Czym jest potrzeba ciszy

Paradoks ciszy polega na tym, że otwarcie się na nią wymaga konfrontacji z wewnętrznym chaosem. Paradoks ciszy polega na tym, że otwarcie się na nią wymaga konfrontacji z wewnętrznym chaosem. Getty Images
Dlaczego ludzie potrzebują ciszy – na zewnątrz i w swym wnętrzu.

Artykuł ukazał się w „Ja My Oni” tom 29. „Czego potrzeba człowiekowi do życia”. Poradnik dostępny w Polityce Cyfrowej i w naszym sklepie internetowym.

***

Cisza stała się dobrem luksusowym. Tłem miejskiego życia jest szum samochodów i muzyka marketingowa odtwarzana w sklepach, salonach usługowych, kawiarniach. Pracownicy nowoczesnych biur typu open space każdego dnia narażeni są na dźwięki cudzych telefonów i rozmów. W mieszkaniach słychać odgłosy sąsiedzkiej krzątaniny lub okrzyki bawiących się pod oknami dzieci. Tęskniąc za spokojem, ludzie wyprowadzają się na przedmieścia lub wieś – a tam z pobliskich ogrodów dobiega jazgot kosiarek, szczekanie psów. Domownicy oglądają telewizję, słuchają ulubionych piosenek, grają na komputerach.

Na własny gabinet szefa lub pracownika wysokiej rangi trzeba zapracować. Zamożnych stać na ciche samochody i domy o dobrej izolacji akustycznej, a w trakcie urlopu na wyjazdy do hoteli wyłącznie dla dorosłych. Tylko co z tego, jeśli w wolnym od hałasu miejscu człowiek wciąż poszukuje informacji i je przetwarza, pozwala pędzić swoim myślom? Ciche środowisko ułatwia, jednak nie gwarantuje doświadczania spokoju umysłu. Cisza wewnętrzna, choć równie trudna do odnalezienia jak zewnętrzna, jest na szczęście osiągalna dla wszystkich i względnie niezależna od dźwięków otoczenia.

Zanieczyszczenie hałasem

Według Światowej Organizacji Zdrowia hałas jest drugą, po zanieczyszczeniu powietrza, środowiskową przyczyną problemów zdrowotnych.

Ja My Oni „Czego potrzeba człowiekowi do życia” (100127) z dnia 05.02.2018; Czego chcieć od świata; s. 108
Oryginalny tytuł tekstu: "Cały ten zgiełk, czyli dlaczego ludzie potrzebują ciszy – na zewnątrz i w swym wnętrzu"
Reklama