Ja My Oni

Pochwała zwyczajności

Terapia akceptacji i zaangażowania Russa Harrisa

Akceptuj to, na co nie masz wpływu, i angażuj się w wartościowe działania – to idea przewodnia terapii akceptacji i zaangażowania. Akceptuj to, na co nie masz wpływu, i angażuj się w wartościowe działania – to idea przewodnia terapii akceptacji i zaangażowania. Mirosław Gryń / Polityka
Jak żyć dobrze, nie unikając problemów.
materiały prasowe

Współcześni ludzie szukają w psychoterapii, coachingu i medycynie sposobów na to, żeby czuć się dobrze i unikać dyskomfortu – zapewne po to, żeby uczynić swoje życie pełniejszym, bardziej zadowalającym. A gdyby tak otworzyć się na wszelkie doświadczenia, także przykre i bolesne, a dzięki nim odkrywać istotne dla siebie wartości i angażować się w ich realizację? Może to byłaby lepsza, odsłaniająca nowe możliwości, metoda na dobre życie?

Blokada, nie zepsucie

Akceptuj to, na co nie masz wpływu, i angażuj się w wartościowe działania – to idea przewodnia terapii akceptacji i zaangażowania (Acceptance and Commitment Therapy – ACT). Metoda stworzona przez profesora psychologii klinicznej z University of Nevada Stevena C. Hayesa staje się coraz bardziej popularna i rewolucjonizuje wiedzę o umyśle. „Zrozumieć ACT” Russa Harrisa jest wprowadzeniem w nią.

Autor wypełnił książkę klarownymi objaśnieniami, barwnymi metaforami, zaczerpniętymi z własnej praktyki przykładami oraz przydatnymi formularzami, które osobom zajmującym się psychologiczną pomocą umożliwią wykorzystanie ACT w pracy z klientami. Jest to także interesująca lektura dla czytelników, którzy nie znaleźli dotychczas zadowalających odpowiedzi na pytania typu: Czemu doświadczam cierpienia, choć – teoretycznie – niczego mi nie brakuje? Jak to się dzieje, że po kilkuletniej psychoterapii wciąż miewam ataki paniki? Dlaczego życie bywa ciężkie, czemu tak trudno osiągnąć szczęście? Z typową dla ACT uważnością oraz charakterystycznym dla siebie ciepłem i poczuciem humoru Harris wyjaśnia, że ludzie, którzy doświadczają depresji, uzależnień, konfliktów i innych trudności, „nie są »popsuci«, oni jedynie się zablokowali”. Prezentuje też wachlarz psychologicznych narzędzi służących zniesieniu umysłowych blokad wspierających świadome, wartościowe życie.

Ja My Oni „Do czego nam ego” (100131) z dnia 14.05.2018; Własne ego; s. 48
Oryginalny tytuł tekstu: "Pochwała zwyczajności"
Reklama