Wbrew pozorom nie jest wcale tak łatwo o prawidłowe rozpoznanie ADHD u dorosłych. Sporo kobiet o swojej nieneurotypowości dowiaduje się przypadkiem, gdy przychodzi na diagnozę z dzieckiem.
Rozmawiamy z dr Martą Siepsiak z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego, psycholożką, psychoterapeutką i diagnostką.
Dlaczego tak wiele związków między ludźmi tak szybko i bezpowrotnie się rozpada? Rozmowa z terapeutką dr Mariolą Kosowicz.
Na co zwracać uwagę, przeglądając oferty gabinetów i przychodni psychoterapeutycznych? Kiedy warto, a kiedy należy zgłosić się po pomoc? Kiedy lepiej zwrócić się do psychiatry? Rozmowa z psychoterapeutką Agatą Muszyńską zaczyna nowy cykl psychologicznych podkastów „Polityki": „Jak wytrzymać ze sobą i światem”.
Prawie 90 proc. Polaków uważa, że zapewnienie dostępu do psychoterapii powinno być obowiązkiem państwa. Na razie trzeba się natrudzić i żeby dostać się do psychoterapeuty, i żeby w tym zawodzie pracować. A może być jeszcze gorzej.
We wszystkich specjalizacjach liczba wypisywanych recept dramatycznie spadła. Tylko w jednej wzrosła o kilka procent. W psychiatrii – mówi dr Michał Feldman z Centrum Terapii Dialog.
Związkowcy z ZNP dobrze wiedzą, co się będzie działo po powrocie nauczycieli do szkół. Nic dobrego nas tam nie czeka. Szkoła zmieniła się na gorsze i na jeszcze gorsze będzie się zmieniać.
Psychiatra tym się różni od pacjenta, że wychodzi na noc ze szpitala do domu – mówi stary dowcip. Amerykanka Lori Gottlieb przekonuje, że dotyczy to również psychoterapeutów.
Pojawienie się wirtualnych psychoterapeutów opartych na sztucznej inteligencji jest nieuchronne. Jakie są ich silne i słabe strony?
Uczelnie w Polsce mają problem ze wspieraniem osób zmagających się z chorobami czy zaburzeniami psychicznymi. Dlatego studenci wzięli sprawy w swoje ręce.