Ja My Oni

Dialog z głębią głowy

Jak stymulować mózg?

Trzeba sobie jasno powiedzieć, że dotychczasowe wyniki badań na temat poznawczych skutków neurostymulacji są bardzo niejednoznaczne. Trzeba sobie jasno powiedzieć, że dotychczasowe wyniki badań na temat poznawczych skutków neurostymulacji są bardzo niejednoznaczne. Bill Sanderson/Science Photo Library / EAST NEWS
Czy urządzenia do stymulacji ludzkiego mózgu będą wkrótce dostępne w sklepach AGD.
Pierwszy naukowy projekt, w którym udowodniono, że aktywność kory mózgowej może być modulowana za pomocą strumienia bodźców elektrycznych, a taka stymulacja przekłada się na zachowanie ciała, został zrealizowany na początku XIX w.Getty Images Pierwszy naukowy projekt, w którym udowodniono, że aktywność kory mózgowej może być modulowana za pomocą strumienia bodźców elektrycznych, a taka stymulacja przekłada się na zachowanie ciała, został zrealizowany na początku XIX w.

Mózg to wyrafinowane urządzenie elektrochemiczne. Na pewnym poziomie myśl czy działanie to po prostu pędzący przez neurony impuls elektryczny, którego przebieg jest sterowany przez tzw. neuroprzekaźniki. To substancje chemiczne decydujące o tym, które neurony pobudzić, a które zahamować. Niestety, to wyrafinowane urządzenie czasem zawodzi. Na schorzenia mózgu cierpi ok. miliarda ludzi na świecie. Najczęstsze z nich to różnego typu choroby neurozwyrodnieniowe, udar i padaczka. Na szczęście rozwój nauki doprowadził do powstania wielu metod służących przywracaniu zaburzonych funkcji.

Ja My Oni „Jak i po co podglądany jest mózg” (100135) z dnia 06.08.2018; NEUROpraktyka; s. 59
Oryginalny tytuł tekstu: "Dialog z głębią głowy"