Ja My Oni

Rodzina: rysy na portrecie, czyli dlaczego życie z bliskimi dostarcza nam tylu psychicznych i etycznych rozterek

Czym tak naprawdę jest dziś rodzina

Kadr z filmu „Dom wariatów” w reż. Marka Koterskiego z 1984 r. Kadr z filmu „Dom wariatów” w reż. Marka Koterskiego z 1984 r. Filmoteka Narodowa/WFDIF
Dlaczego życie rodzinne dostarcza nam tylu psychicznych i etycznych rozterek.
Kadr z filmu „7 uczuć” w reż. Marka Koterskiego z 2018 r.Kino Świat Kadr z filmu „7 uczuć” w reż. Marka Koterskiego z 2018 r.

Żeby zrozumieć współczesnego człowieka – zwłaszcza jego psychiczne i etyczne rozdarcia względem najbliższych – trzeba uświadomić sobie, że przez milion lat, a już na pewno ostatnie 70 tysiącleci, życie społeczne naszego gatunku wyglądało zupełnie inaczej niż teraz. Krewni i lokalna wspólnota były dla człowieka wszechświatem. Pierwsze rysy na rodzinnym portrecie zaczęły się pojawiać niespełna dwa wieki temu.

Obok spróbowaliśmy w najbardziej lakonicznym skrócie prześledzić dzieje naszej planety i gatunku, który nad nią niepodzielnie zapanował: homo sapiens. Warto wyobrazić sobie przy tym oś czasu, której precyzyjne zilustrowanie na naszych łamach jest trudne, bo w grę tu wchodzą miliony lat, tysiąclecia i stulecia, więc na rzetelnym wykresie na nasze czasy przypadałby pewnie ułamek milimetra.

Ja My Oni „Jak być wystarczająco dobrą rodziną” (100140) z dnia 12.11.2018; Wyrosnąć z dzieciństwa; s. 8
Oryginalny tytuł tekstu: "Rodzina: rysy na portrecie, czyli dlaczego życie z bliskimi dostarcza nam tylu psychicznych i etycznych rozterek"
Reklama