Ja My Oni

Unurzani w pieprzu

Stres – prawidłowa reakcja na wyzwania

Dla coraz większej grupy ludzi rosnące wymagania życiowe, trudności w rozwiązywaniu konfliktów wewnętrznych, frustracje w domu i pracy nie są powodem przejściowej chandry lub pogorszenia nastroju. Dla coraz większej grupy ludzi rosnące wymagania życiowe, trudności w rozwiązywaniu konfliktów wewnętrznych, frustracje w domu i pracy nie są powodem przejściowej chandry lub pogorszenia nastroju. Getty Images
Stres: kiedy niszczy, kiedy przydaje życiu smaku.
„To nie stres nas niszczy, ale nasza reakcja na stres” – powtórzmy za Hansem Selyem.Getty Images „To nie stres nas niszczy, ale nasza reakcja na stres” – powtórzmy za Hansem Selyem.

„On jest przyprawą naszego życia” – przekonywał w połowie XX w., prawdopodobnie jako pierwszy na świecie, Hans Selye. Gdyby ten kanadyjski endokrynolog pochodzenia węgierskiego dożył współczesności, byłby zapewne rozchwytywanym psychoterapeutą i może doczekałby się w końcu Nagrody Nobla, do której nominowano go aż dziesięciokrotnie. Zmarł w Montrealu w 1982 r., w wieku 75 lat, z których aż 50 poświęcił pracy naukowej nad zjawiskiem stresu i jego wpływem na ludzki organizm. Użył tego określenia po raz pierwszy w 1936 r.

Ja My Oni „Skąd brać nadzieję, radość, spokój” (100143) z dnia 11.02.2019; Optymizm mimo wszystko; s. 80
Oryginalny tytuł tekstu: "Unurzani w pieprzu"