Ja My Oni

Ziemia dla ziarna

Skąd się bierze inteligencja

Za poziom inteligencji danej osoby w całości odpowiadają geny, które znalazły swoją ekspresję w środowisku, w którym ona żyje. Za poziom inteligencji danej osoby w całości odpowiadają geny, które znalazły swoją ekspresję w środowisku, w którym ona żyje. Getty Images
Czy inteligencję mamy z genów, czy ze środowiska.
Jeśli zmierzymy czyjeś IQ, nie będziemy wiedzieli niczego o jego lub jej podatności na przeżywanie negatywnych emocji, ekstrawersji czy sumienności.Getty Images Jeśli zmierzymy czyjeś IQ, nie będziemy wiedzieli niczego o jego lub jej podatności na przeżywanie negatywnych emocji, ekstrawersji czy sumienności.

Inteligencja jest badana niemal od początku istnienia naukowej psychologii. Pierwszy test, a więc narzędzie do rzetelnego, opartego na pomiarze ilościowym zbierania wyników i dokonywania porównań pomiędzy ludźmi, opublikowano w 1905 r. Oczywiście ta skala autorstwa francuskiego badacza Alfreda Bineta, jak i inne wczesne dalekie były od doskonałości i z dzisiejszego punktu widzenia miały wiele wad. Zyskały jednak szybko ogromną popularność, w wyniku której jeszcze w okresie międzywojennym zaczęto zbierać dane od tysięcy dzieci i osób dorosłych i zestawiać je z innymi danymi (np.

Ja My Oni „Inteligencja” (100147) z dnia 13.05.2019; O inteligencji poznawczej; s. 18
Oryginalny tytuł tekstu: "Ziemia dla ziarna"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >