Ja My Oni

Traktat o miejscu łokci

Katarzyna Kasia o tym, jak nie być chamem wśród chamów i barbarzyńców

Dowolny kodeks może zadziałać wyłącznie pod warunkiem, że człowiek go zaakceptuje. Dowolny kodeks może zadziałać wyłącznie pod warunkiem, że człowiek go zaakceptuje. Mirosław Gryń / Polityka
Dr Katarzyna Kasia. Jak nie być chamem wśród chamów i barbarzyńców.
Dr Katarzyna KasiaLeszek Zych/Polityka Dr Katarzyna Kasia

Artykuł ukazał się w „Ja My Oni” tom 35. „Alfabet człowieka przyzwoitego”. Poradnik dostępny w Polityce Cyfrowej i w naszym sklepie internetowym.

***

VIOLETTA KRASNOWSKA: – Jak się żyje filozofom w dzisiejszych czasach?
KATARZYNA KASIA: – Bardzo ciekawie. Kiedyś poważne przemiany w filozofii kształtowały się przez setki lat. Myślę tu o koncepcjach natury ludzkiej, czyli pojęciach dobra, piękna, cnoty; o wskazaniach, jak należy właściwie żyć. Dziś przyśpieszenie obiegu informacji powoduje dużo więcej reakcji, co pozwala obserwować, jak ludzie niemalże z dnia na dzień zmieniają swoje zachowania.

Jaki model właściwego życia ukształtowali nam przez te wieki myśliciele?
Za ojca etyki uważany jest Sokrates. Twierdził, że cnota jest czymś, co można w sobie wypracować. Słowem: jeżeli człowiek się nauczy, jak być dobrym, to będzie dobry. Zawsze mnie to zastanawiało, bo bywa tak, że ludzie wiedzą, jak nie należy się zachowywać, a mimo to tak postępują. Ale Sokrates powiedziałby, że to znaczy, iż tak naprawdę wcale sobie tej wiedzy nie uwewnętrznili, bo inaczej nie byłoby szansy, że się źle zachowają. I właśnie to uwewnętrznienie jest kluczowe, jeżeli chodzi o słuszne postępowanie, o wszystkie kodeksy etyczne.

To znaczy?
Że dowolny kodeks może zadziałać wyłącznie pod warunkiem, że człowiek go zaakceptuje, że jego stosowanie stanie się dla niego automatyczne.

Ja My Oni „Alfabet człowieka przyzwoitego” (100155) z dnia 26.08.2019; Przyzwoity człowiek; s. 31
Oryginalny tytuł tekstu: "Traktat o miejscu łokci"
Reklama