Ja My Oni

Uczciwość. Premia za dotrzymanie słowa

Czy warto słuchać własnego sumienia

Większość ludzi w danej sytuacji postępuje zgodnie z pewnym społecznym skryptem, z uczuciem, co jest w danej sytuacji słuszne. Większość ludzi w danej sytuacji postępuje zgodnie z pewnym społecznym skryptem, z uczuciem, co jest w danej sytuacji słuszne. Mirosław Gryń / Polityka
Czy w biznesie opłaca się słuchać własnego sumienia i poczucia moralności.
Skąd się bierze uczciwość i po co jest potrzebna? Jakie jest jej znaczenie ekonomiczne?Mirosław Gryń/Polityka Skąd się bierze uczciwość i po co jest potrzebna? Jakie jest jej znaczenie ekonomiczne?

Adam Smith, XVIII-wieczny szkocki myśliciel i filozof, zajmuje w teorii ekonomii miejsce szczególne. Przez wiele lat próbował rozwiązać nurtujący go problem źródeł bogactwa narodów. Jego kraj – zjednoczona już wówczas Wielka Brytania – stawał się coraz bardziej dominującą potęgą globalną, czego nie można było wyjaśnić tylko na podstawie posiadanych przez niego zasobów. W pierwszej wersji pracy „Bogactwo narodów” z 1776 r. znalazło się wiele rewolucyjnych na tamten czas idei tłumaczących rozwój ekonomiczny zasadami, które Smith zaobserwował przede wszystkim na targowisku miejskim.

Ja My Oni „Alfabet człowieka przyzwoitego” (100155) z dnia 26.08.2019; Przyzwoity człowiek; s. 72
Oryginalny tytuł tekstu: "Uczciwość. Premia za dotrzymanie słowa"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Dołączam

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >