Ja My Oni

Dzień Praw Człowieka: czy warto stawać po stronie wolności skoro rezultat bywa wątpliwy, a koszty – dramatycznie dotkliwe?

Ludwika i Henryk Wujcowie – człowieka porządnego portret podwójny

„W 1989 r. myśleliśmy, że będzie tak jak podczas wyborów 4 czerwca: piękne słońce, wszędzie zielono, ludzie roześmiani, fantastycznie. Bardzo wcześnie się okazało, że na tym obrazku już są rysy”. „W 1989 r. myśleliśmy, że będzie tak jak podczas wyborów 4 czerwca: piękne słońce, wszędzie zielono, ludzie roześmiani, fantastycznie. Bardzo wcześnie się okazało, że na tym obrazku już są rysy”. Leszek Zych / Polityka
Próbując zdefiniować dobro, ludzie powinni przede wszystkim ustalić, czego nie wolno, choć niby nie powinno się zaczynać od zakazów.
Czy warto stawać zawsze po stronie prawdy?Mirosław Gryń/Polityka Czy warto stawać zawsze po stronie prawdy?

Wywiad ukazał się w „Ja My Oni” tom 25. „Alfabet człowieka przyzwoitego”, wydanym w sierpniu 2019 r. Henryk Wujec zmarł 15 sierpnia 2020 r.

***

To miał być klasyczny wywiad. Kiedy jednak usiedliśmy w mieszkaniu na zwyczajnym osiedlu domów wielorodzinnych w zwyczajnej kuchni pachnącej owocami i zastawionej dopiero co zrobionymi nalewkami z kwiatu czarnego bzu, Ludwika i Henryk Wujcowie zaczęli nie tyle odpowiadać na pytania, ile dyskutować.

Ja My Oni „Alfabet człowieka przyzwoitego” (100155) z dnia 26.08.2019; Przyzwoity człowiek; s. 108
Oryginalny tytuł tekstu: "Dzień Praw Człowieka: czy warto stawać po stronie wolności skoro rezultat bywa wątpliwy, a koszty – dramatycznie dotkliwe?"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Dołączam

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >