Ja My Oni

Rzeczozmęczeni

Materializm w odwrocie?

Dziś wytwarza się rzeczy gorszej jakości, które szybciej się zużywają, a naprawy przestały być opłacalne. Trzeba więc ciągle kupować nowe. Dziś wytwarza się rzeczy gorszej jakości, które szybciej się zużywają, a naprawy przestały być opłacalne. Trzeba więc ciągle kupować nowe. Getty Images
Pozbyć się przedmiotów, być minimalistą, gnać za doznaniami? Jak reagować na nowe trendy w stylu życia.
Ludzie w wyniku manipulacji, która towarzyszyła rozwojowi kapitalizmu, zostali wprzęgnięci w kierat zdobywania rzeczy.Getty Images Ludzie w wyniku manipulacji, która towarzyszyła rozwojowi kapitalizmu, zostali wprzęgnięci w kierat zdobywania rzeczy.

To się musiało zdarzyć. Rosnące przez lata nie tylko w świecie zachodnim materialistyczne aspiracje, rozbuchane zakupy, często bezmyślne (bo wszyscy biegają po sklepach, bo atrakcyjna cena, bo trzy pary butów za cenę dwóch itp.), w którymś momencie zaowocowały refleksją nad tym, jak dużo dóbr materialnych potrzebuje człowiek, żeby żyło mu się dobrze. Bo rzeczy, choć ułatwiają i umilają życie, posiadane w nadmiarze pochłaniają energię, przytłaczają. Wymagają troski: utrzymywania w należytym porządku, naprawy, ochrony przed kradzieżą itp.

Ja My Oni „Dobrostan” (100158) z dnia 25.11.2019; Poprawić świat wokół; s. 93
Oryginalny tytuł tekstu: "Rzeczozmęczeni"