Ja My Oni

Dzień Bezpiecznego Komputera: jak wyciągnąć siebie z sieci

Wciągająca cyberprzestrzeń

Architektura smartfona została tak pomyślana, by stale człowieka kusić, poszturchiwać jego uwagę. Architektura smartfona została tak pomyślana, by stale człowieka kusić, poszturchiwać jego uwagę. Henrik Sorensen / Getty Images
Jak wyciągnąć siebie z sieci.

Artykuł ukazał się w „Ja My Oni” tom 37. „Nałogi, natręctwa, manie”. Poradnik dostępny w Polityce Cyfrowej i w naszym sklepie internetowym.

***

Na początek oddajmy głos polskiej noblistce. W kilku ostatnich publicznych wystąpieniach Olga Tokarczuk podkreślała, że internet to jedno z największych marzeń ludzkości, które udało się spełnić. Tyle że – tak to z marzeniami bywa – efekt jest w jakiejś mierze rozczarowujący. Sprawy wymknęły się spod kontroli. Żyjemy w surrealistycznym świecie – uznała pisarka. Niby szybciej zdobywamy wiedzę i mamy bliżej do siebie, a jednak się nie spotykamy, co najwyżej mijamy. Za to sama technologia nigdy bliżej nas nie była. Jest na wyciągnięcie ręki, w dzień nieustannie w kieszeni, nocą przy poduszce. On – smartfon.

80 razy. Szacuje się, że przeciętny człowiek tak często odblokowuje swój telefon w ciągu dnia. Ponad 2 tys. Tyle razy na dobę dotyka palcem ekranu. Zwykle odruchowo i bez konkretnego celu. Niby nic, ale właśnie tak się tworzy nawyk. Tyle mimowolnych muśnięć ekranu to przecież bardzo dużo. W 2012 r. ukuto nawet termin phubbing – to lekceważenie otoczenia i zerkanie w ekran smartfona w różnych sytuacjach towarzyskich.

Na jednym z popularnych fanpage’y na Facebooku pojawiła się niedawno uspokajająca myśl mniej więcej takiej treści: lepiej zaglądać do internetu niż do kieliszka. Post miał setki polubień – wiele osób zgadza się więc, że przesiadywanie w internecie może i uzależnia, ale nie rujnuje tak zdrowia i życia jak alkoholizm czy podobne tradycyjnie rozumiane nałogi.

Ja My Oni „Nałogi” (100162) z dnia 24.02.2020; Jak sobie pomóc; s. 108
Oryginalny tytuł tekstu: "Dzień Bezpiecznego Komputera: jak wyciągnąć siebie z sieci"
Reklama