Ja My Oni

Życie po żywiole, czyli co się dzieje z człowiekiem i ludzką społecznością w obliczu powodzi, pożaru, huraganu

Siły natury kontra człowiek

Filipiny, prowincja Leyte zniszczona po przejściu supercyklonu Haiyan; listopad 2013 r. Filipiny, prowincja Leyte zniszczona po przejściu supercyklonu Haiyan; listopad 2013 r. Dan Kitwood / Getty Images
Co się dzieje z człowiekiem i ludzką społecznością w obliczu powodzi, pożaru, huraganu.

Artykuł ukazał się w „Ja My Oni” tom 38. „Oswoić i przetrwać pandemię”. Poradnik dostępny w Polityce Cyfrowej i w naszym sklepie internetowym.

***

Udział w katastrofie to – po doświadczeniu przemocy – najczęstszy rodzaj traumy, jaki przytrafia się ludziom. W ciągu życia co najmniej połowę z nas dotyka ekstremalnie stresujące doświadczenie, a blisko jedna trzecia doświadcza więcej niż jednego tego typu zdarzenia. Bardzo często jest to właśnie udział w jakiejś katastrofie lub wypadku, pożarze czy powodzi. Trzęsienia ziemi, huragany, zejścia lawin – katastrofy niezależnie od rodzaju spadają na ludzi nagle, niespodziewanie. Choć ich sprawcą może być człowiek, to rzadko w grę wchodzi jego celowe działanie – raczej błąd czy nieszczęśliwy zbieg okoliczności.

Wśród katastrof i wypadków, gdzie pojawia się błąd ludzki, wyróżniają się liczbą wypadki w ruchu komunikacyjnym (najczęściej – samochodowe, najrzadziej – lotnicze). Inne przykłady tego typu zdarzeń to – na szczęście rzadkie, ale bardzo niebezpieczne – wybuchy w fabrykach czy w elektrowniach, katastrofy budowlane – zawalenia budynku czy przerwania tam. Podział na katastrofy naturalne i te spowodowane przez człowieka jest o tyle umowny, że często to kaskada wypadków. W następstwie działania żywiołów bardzo często zniszczeniu ulega infrastruktura. Pokazuje to dobitnie tsunami w Japonii w 2011 r., a w jego następstwie awaria elektrowni jądrowej i skażenie radioaktywne.

Ja My Oni „Oswoić i przetrwać pandemię” (100166) z dnia 06.05.2020; Co się dzieje ze światem; s. 98
Oryginalny tytuł tekstu: "Życie po żywiole, czyli co się dzieje z człowiekiem i ludzką społecznością w obliczu powodzi, pożaru, huraganu"
Reklama