Niezbędnik

Nieodczytane

Etruska inskrypcja opisująca najprawdopodobniej rytuał pogrzebowy, zapisana bustrofedonem z V w. p.n.e. Etruska inskrypcja opisująca najprawdopodobniej rytuał pogrzebowy, zapisana bustrofedonem z V w. p.n.e. AKG / EAST NEWS
Udało się odczytać egipskie hieroglify i mezopotamskie kliny, nie wyszło z pismem kreteńskim czy etruskim. Na szczęście nadal możemy czytać dzieła starogreckich i łacińskich mistrzów.
Do odczytania egipskich hieroglifów przyczynił się kamień z Rosetty. W 196 r. p.n.e. wyryto na nim trójjęzyczną inskrypcję: hieroglificzną (na górze), demotyczną (pośrodku) i grecką (na dole).AKG/EAST NEWS Do odczytania egipskich hieroglifów przyczynił się kamień z Rosetty. W 196 r. p.n.e. wyryto na nim trójjęzyczną inskrypcję: hieroglificzną (na górze), demotyczną (pośrodku) i grecką (na dole).

Dysk z Fajstos przypomina gliniany naleśnik o średnicy 16 cm i grubości 1,2 cm. Po obydwu stronach odciśnięto 242 znaki podzielone liniami na 61 grup. Zapis ma kształt spirali, przy czym skryba zapisywał tekst od prawej do lewej. Znaczki odciśnięto w mokrej glinie za pomocą 45 stempli, dlatego dysk uważany jest za najstarszy przykład tzw. pisma maszynowego. Jeśli tak, to zabytków tego typu powinno być więcej, tymczasem do dziś nie znaleziono niczego podobnego, nadal też nikt nie odszyfrował tajemniczej inskrypcji.

Niezbędnik Inteligenta „O języku” (100060) z dnia 23.10.2012; HISTORIA JĘZYKA; s. 23
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >