Niezbędnik

Człowiek – maszyna i elektroniczny mózg

Ten esemes 17 stycznia 2001 r. poderwał na nogi tysiące mieszkańców Manili. Jest traktowany dziś jako spektakularna ilustracja przemiany języka. Ten esemes 17 stycznia 2001 r. poderwał na nogi tysiące mieszkańców Manili. Jest traktowany dziś jako spektakularna ilustracja przemiany języka. Leszek Zych / Polityka
Język kształtuje sposób, w jaki postrzegamy rzeczywistość – to już wiemy. Ale rzeczywistość zmieniająca się pod wpływem nowych technologii i innowacji społeczno-kulturowych ma olbrzymi wpływ na język, jakim się posługujemy.

Komputer to urządzenie, które u schyłku XX w. zdominowało społeczną wyobraźnię. Poddajmy ją próbie i wyobraźmy sobie takie stwierdzenie: „moja matka była komputerem”. Brzmi dziwnie, prawda? Tak jakbyśmy wybiegali w przyszłość wieszczoną przez radykalnych futurologów do czasów, kiedy nastąpi Singularity – przełom polegający na stopieniu się technologii z biologią. Wówczas niewykluczone, że komputery będą nie tylko obdarzone inteligencją, lecz także zdolnościami do współżycia intymnego i reprodukcji cyborgiczno-androidalnych hybryd.

Tymczasem jeszcze w latach 50. XX w. wiele dzieci w Wielkiej Brytanii pytanych o zawód matki, odpowiadało – komputer. Mianem tym bowiem, przypomina badaczka cyfrowej kultury Katherine N.

Niezbędnik Inteligenta „O języku” (100060) z dnia 23.10.2012; Nowe wyzwania; s. 102
Reklama