Niezbędnik

Po ile hektar puszczy?

Jak wyrazić w złotówkach inne poza ekonomicznymi walory lasu, zwłaszcza takiego jak Puszcza Białowieska? Jak wyrazić w złotówkach inne poza ekonomicznymi walory lasu, zwłaszcza takiego jak Puszcza Białowieska? Piotr Płaczkowski / Reporter
Jak wycenić wartość żubra? Liczyć cenę za kilogram masy na rynku mięsnym? A ile kosztuje Puszcza Białowieska? A morze, jezioro, góry? Pojawiają się coraz doskonalsze metody wyceny środowiska.
Dla wielu miłośników przyrody wyliczenia wartości w złotówkach nie ma sensu, bo przecież Puszcza jest bezcenna i jest skarbem całej ludzkości.Frank Vassen/Flickr CC by 2.0 Dla wielu miłośników przyrody wyliczenia wartości w złotówkach nie ma sensu, bo przecież Puszcza jest bezcenna i jest skarbem całej ludzkości.

Białowieski Park Narodowy mógł być większy, nie udało się pokonać oporu okołobiałowieskich gmin. Ich mieszkańcy obawiają się powiększenia obszarów chronionych, głusi na argumenty, że nie stracą na operacji, bo korzyści ze zwiększonych walorów turystycznych Puszczy z nawiązką pokryją ubytki dochodów z wycinki drzew.

Jakie to mogą być straty? Jeśli założyć, że eksploatacja lasu będzie miała charakter trwały, czyli drwale nie wytną więcej, niż wynosi zdolność przyrody do odbudowy drzewostanu, wówczas z hektara w polskich warunkach można uzyskać nie więcej niż 4 m sześc.

Niezbędnik Inteligenta „Czas apokalipsy” (100075) z dnia 04.11.2013; Rozwiązania dobre i złe; s. 80
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Dołączam

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >