Niezbędnik

Na własny obraz

Nowoczesne metody obrazowania w medycynie

Angiografia – technika obrazowania wykorzystywana m.in. do wizualizacji wnętrza naczyń krwionośnych Angiografia – technika obrazowania wykorzystywana m.in. do wizualizacji wnętrza naczyń krwionośnych Alamy Stock Photo / BEW
Diagnostyka obrazowa była do niedawna ciekawostką. Z czasem zaczęła umożliwiać rozpoznawanie i leczenie wielu chorób, a w przyszłości jej znaczenie jeszcze bardziej wzrośnie.
Nowoczesny jak na owe czasy aparat Roentgena zbudowany tak, by wykonujący badanie miał jak najmniej kontaktu z promieniowaniem. Frankfurt, koniec lat 20. XX w.Getty Images Nowoczesny jak na owe czasy aparat Roentgena zbudowany tak, by wykonujący badanie miał jak najmniej kontaktu z promieniowaniem. Frankfurt, koniec lat 20. XX w.

Zajrzeć w głąb ciała i zobaczyć, co się w nim dzieje bez używania skalpela. O czymś takim lekarze długo mogli tylko pomarzyć. Dopiero pod koniec XIX w. promienie Roentgena rozpoczęły erę diagnostyki obrazowej. Dziś istnieje wiele innych metod, dzięki którym można precyzyjniej stawiać diagnozy, wykryć nowotwór w początkowym stadium, oceniać rozległość urazów, a nawet operować, kontrolując obraz na monitorze. A z badaniami za pomocą PET (pozytonowej emisyjnej tomografii) oraz rezonansu magnetycznego, tak jak z klasyczną tomografią komputerową, ultrasonografią czy z badaniem rentgenowskim, może się zetknąć każdy.

Niezbędnik Inteligenta „Postczłowiek” (100124) z dnia 02.10.2017; Człowiek 2.0; s. 35
Oryginalny tytuł tekstu: "Na własny obraz"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Dołączam

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >