Niezbędnik

Przyszłość świeckości

Jak się dziś czuje Bóg

„Ogród rozkoszy ziemskich”, tryptyk stworzony przez Hieronima Bosha ok. 1500 r. „Ogród rozkoszy ziemskich”, tryptyk stworzony przez Hieronima Bosha ok. 1500 r. BEW
Bóg żyje i ma się coraz lepiej. Kościoły pustoszeją tylko w niektórych krajach Europy Zachodniej i Północnej. Poza nimi religia trzyma się na kontynencie całkiem mocno.
„Ogród rozkoszy ziemskich”. Fragment lewej części przedstawiającej raj.BEW „Ogród rozkoszy ziemskich”. Fragment lewej części przedstawiającej raj.

Sekularyzacja dotyka przede wszystkim społeczeństw europejskich typu zachodniego. Ale ostatnio i w nich obserwujemy powrót sacrum. W Niemczech chrześcijanie chcą krzyży w urzędach, żydzi chcą nosić kipy mimo ostrzeżeń przed atakami antysemickimi, muzułmanki coraz częściej chodzą w chustach, jak każe im islam. Życie religijne rozkwita także w USA, bastionie demokratycznego kapitalizmu. W Chinach komuniści tolerują taoizm, buddyzm, chrześcijaństwo, islam. W Rosji Władimir Putin dokłada starań politycznych i finansowych, aby prawosławiem wypełnić pustkę ideologiczną po marksizmie-leninizmie.

Niezbędnik Inteligenta Nr 2/2018 (100138) z dnia 24.09.2018; Człowiek; s. 36
Oryginalny tytuł tekstu: "Przyszłość świeckości"
Reklama