Niezbędnik

Jak się masz, Europo

Czy Unia Europejska przetrwa

Nawet zdeklarowani euroentuzjaści muszą zobaczyć, że przed Europą stoją poważne wyzwania. Część z nich ma charakter strukturalny, część to błędne odpowiedzi europejskich elit na realne problemy. Nawet zdeklarowani euroentuzjaści muszą zobaczyć, że przed Europą stoją poważne wyzwania. Część z nich ma charakter strukturalny, część to błędne odpowiedzi europejskich elit na realne problemy. Peter Dazeley / Getty Images
Co dolega Wspólnocie Europejskiej i czy to choroby na tyle poważne, że trzeba ten projekt spisać na straty.
Jak na złość zastępom krytyków, Unia ciągle istnieje i ma się całkiem nieźle. Potrzebuje jednak zmian, żeby odzyskać wigor.Peter Dazeley/Getty Images Jak na złość zastępom krytyków, Unia ciągle istnieje i ma się całkiem nieźle. Potrzebuje jednak zmian, żeby odzyskać wigor.

Unia Europejska jest dziś smagana z każdej niemal strony. Zachodnioeuropejskie ruchy populistyczne zrobiły sobie z niej chłopca do bicia, symbol dominacji odrealnionych elit nad uciskanym ludem. Środkowoeuropejscy populiści malują ją jako ostoję duchowej zgnilizny, która próbuje zniszczyć ostatnie kotwice tradycyjnej moralności. Myliliby się jednak ci, którzy sądzą, że krytyka Unii to znak rozpoznawczy wyłącznie populistów – eurosceptycyzm stał się domeną nawet liberałów i centrystów.

Brytyjski filozof, politolog i publicysta John N.

Niezbędnik Inteligenta Nr 2/2018 (100138) z dnia 24.09.2018; Świat; s. 60
Oryginalny tytuł tekstu: "Jak się masz, Europo"
Reklama