Niezbędnik

Nostalgia za nieznanym

Czy można tęsknić za PRL

Wycinanie i segregowanie kartek na mięso, wędliny i drób w pierwszym dniu ich obowiązywania. Warszawa, 28 lutego 1981 r. Wycinanie i segregowanie kartek na mięso, wędliny i drób w pierwszym dniu ich obowiązywania. Warszawa, 28 lutego 1981 r. Krzysztof Wojciewski / Forum
Jest coś, co łączy dziś młodą lewicę i młodych narodowców. To głęboka niechęć do III RP, której wady odczuli na własnej skórze. Stąd tylko krok do mitologizowania PRL. Nie wiedzą jednak, jak tamto państwo (nie)funkcjonowało.
Problem z dostawami papieru toaletowego był jednym z tych, których w PRL nie udało się rozwiązać. Warszawa, lata 70.Jerzy Michalski/Forum Problem z dostawami papieru toaletowego był jednym z tych, których w PRL nie udało się rozwiązać. Warszawa, lata 70.

Barierą, która dzieli młodych Polaków od ich rodziców, w większości raczej dumnych z obecnej Polski, jest pamięć. Starsi wiedzą, że jeśli chodzi o PRL, to absolutnie nie ma do czego wzdychać. Ale o tym nie opowiadają, zresztą młodzi i tak nie chcieliby słuchać. Młodym trudno dogadać się ze starszymi także z powodu odmiennej perspektywy, z jakiej patrzą na dzisiejszą Polskę. Jeżdżą po świecie i widzą, że w innych krajach żyje się lepiej. Oczywiście najchętniej porównują się z tymi bogatszymi, na których tle nasz kraj ciągle wygląda żałośnie biednie.

Niezbędnik Inteligenta Nr 4/2018 (100141) z dnia 03.12.2018; Polska; s. 23
Oryginalny tytuł tekstu: "Nostalgia za nieznanym"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >