Czy można tęsknić za PRL

Nostalgia za nieznanym
Jest coś, co łączy dziś młodą lewicę i młodych narodowców. To głęboka niechęć do III RP, której wady odczuli na własnej skórze. Stąd tylko krok do mitologizowania PRL. Nie wiedzą jednak, jak tamto państwo (nie)funkcjonowało.
Wycinanie i segregowanie kartek na mięso, wędliny i drób w pierwszym dniu ich obowiązywania. Warszawa, 28 lutego 1981 r.
Krzysztof Wojciewski/Forum

Wycinanie i segregowanie kartek na mięso, wędliny i drób w pierwszym dniu ich obowiązywania. Warszawa, 28 lutego 1981 r.

Barierą, która dzieli młodych Polaków od ich rodziców, w większości raczej dumnych z obecnej Polski, jest pamięć. Starsi wiedzą, że jeśli chodzi o PRL, to absolutnie nie ma do czego wzdychać. Ale o tym nie opowiadają, zresztą młodzi i tak nie chcieliby słuchać. Młodym trudno dogadać się ze starszymi także z powodu odmiennej perspektywy, z jakiej patrzą na dzisiejszą Polskę. Jeżdżą po świecie i widzą, że w innych krajach żyje się lepiej. Oczywiście najchętniej porównują się z tymi bogatszymi, na których tle nasz kraj ciągle wygląda żałośnie biednie.

Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów z POLITYKI oraz wydań specjalnych otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj