Niezbędnik

Tajemnice trzech miliardów literek

Jakie nadzieje budzi genetyka

„Od 4 lat mamy nową technologię sekwencjonowania genomowego, która pozwala nam odczytywać tak wiele genów, jak tylko chcemy, u każdego”. „Od 4 lat mamy nową technologię sekwencjonowania genomowego, która pozwala nam odczytywać tak wiele genów, jak tylko chcemy, u każdego”. Leszek Zych / Polityka
Prof. Krystian Jażdżewski o wiedzy, wątpliwościach i nadziejach, jakie przynosi genetyka.
Prof. Krystian Jażdżewski jest genetykiem i endokrynologiem, odkrywcą genu odpowiedzialnego za dziedziczenie raka tarczycy.Leszek Zych/Polityka Prof. Krystian Jażdżewski jest genetykiem i endokrynologiem, odkrywcą genu odpowiedzialnego za dziedziczenie raka tarczycy.

AGNIESZKA SOWA: – Dokładne poznanie praw dziedziczności zmieni sposób patrzenia na świat i panowania nad naturą bardziej niż jakiekolwiek inne wyobrażalne postępy w nauce – uważał William Bateson, brytyjski uczony, który w 1905 r. pierwszy użył w stosunku do badań nad dziedziczeniem określenia genetyka. Miał rację?
KRYSTIAN JAŻDŻEWSKI: – Od tamtej pory nauczyliśmy się czytać ludzki genom, znamy wszystkie geny, potrafimy znaleźć odmienności, warianty i mutacje i na tej podstawie rozpoznać zagrożenie, zanim ono się pojawi.

Niezbędnik Inteligenta Nr 4/2018 (100141) z dnia 03.12.2018; Człowiek; s. 37
Oryginalny tytuł tekstu: "Tajemnice trzech miliardów literek"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >