Niezbędnik

Piraci XXI wieku

Współczesne piractwo: od Karaibów po Archipelag Indonezyjski

Grupa piratów (jeden z granatnikiem RPG), nazywających się Centralną Regionalną Strażą Przybrzeżną, na plaży w pobliżu Hobyo w Somalii. Grupa piratów (jeden z granatnikiem RPG), nazywających się Centralną Regionalną Strażą Przybrzeżną, na plaży w pobliżu Hobyo w Somalii. Veronique de Viguerie / Getty Images
W pierwszej połowie 2018 r. na całym świecie odnotowano 107 pirackich incydentów, w trakcie których sprawcy opanowali i ograbili 69 jednostek, na 23 usiłowali się wedrzeć bezskutecznie, 11 frachtowców zostało ostrzelanych na morzu, a 25 marynarzy uprowadzono.
Piraci grasują głównie na wodach Zatoki Gwinejskiej i w tzw. Rogu Afryki, ale grożą też statkom na innych akwenach.Johan Swanepoel/Alamy Stock Photo/BEW Piraci grasują głównie na wodach Zatoki Gwinejskiej i w tzw. Rogu Afryki, ale grożą też statkom na innych akwenach.

18 grudnia 2018 r. polski MSZ upublicznił długo wyczekiwaną informację. Nigeryjscy piraci uwolnili 11 marynarzy uprowadzonych sześć tygodni wcześniej z żeglującego pod banderą Panamy, a należącego do zarejestrowanej na wyspie Man firmy Döhle kontenerowca „Pomerania Sky”. Wśród porwanych było ośmiu Polaków, dwóch Filipińczyków i Ukrainiec, a do bandyckiej napaści doszło 27 października na wodach Nigerii, gdy statek zmierzał do leżącego ok. 20 km od ujścia rzeki Bonny portu Onne.

Niezbędnik Inteligenta Nr 1/2019 (100144) z dnia 01.04.2019; Świat; s. 44
Oryginalny tytuł tekstu: "Piraci XXI wieku"