Niezbędnik

Cerkiew bez Moskwy

Autokefalia prawosławnych w II RP

Góra Grabarka, święte miejsce polskiego prawosławia. Góra Grabarka, święte miejsce polskiego prawosławia. Jakub Orzechowski / Forum
Władze odrodzonej Polski nakłoniły biskupów prawosławnych II RP do ogłoszenia kościelnej niezależności, czyli autokefalii. Historia ta obfitowała w dramatyczne momenty, łącznie z zabójstwem metropolity.
Tichon (1865–1925), patriarcha Moskwy i Wszechrusi, od 1922 r. w areszcie domowym.AN Tichon (1865–1925), patriarcha Moskwy i Wszechrusi, od 1922 r. w areszcie domowym.

W potężnym państwie polsko-litewskim było ich więcej niż katolików. Prawosławie dominowało na wschodzie Rzeczpospolitej. Ale w XVI w., za arcykatolickiego króla Zygmunta III, rozpadło się na dwa Kościoły: unicki, który uznał prymat papieża, i dyzunicki, który Rzymowi i jezuitom podporządkować się nie chciał. I tak zostało po czasy współczesne. Gdy odrodziło się państwo polskie, a w Rosji szalała wojna domowa i rewolucja bolszewicka, przywódcy duchowi prawosławia w Polsce zaczęli rozważać możliwość autokefalii – całkowitej kościelnej niezależności.

Niezbędnik Inteligenta „Religie świata” (100157) z dnia 04.11.2019; Oblicza religii; s. 58
Oryginalny tytuł tekstu: "Cerkiew bez Moskwy"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Dołączam

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >