Niezbędnik

Wieczne Prawo

Hinduizm, czyli Wieczne Prawo

Ganeśia jest różowiutkim grubasem, sardonicznym, na którego kle siedzi szczur. Ganeśia jest różowiutkim grubasem, sardonicznym, na którego kle siedzi szczur. J. Ash Bowie / Wikipedia
Główna religia Indii nazywana jest przez tamtejszych wyznawców Wiecznym Prawem. Termin „hinduizm” skonstruowali 150 lat temu Anglicy, określając nim jednocześnie wierzenia i sposób życia. Podkreślili tę dwoistość, bo w kulturze europejskiej ona nie występuje.
Brahman, Najwyższa Esencja, wątek monoteistyczny w politeistycznym hinduizmie.Philip de Bay/Historical Picture Archive/Corbis Brahman, Najwyższa Esencja, wątek monoteistyczny w politeistycznym hinduizmie.

W Indiach wszystko jest inne. One same nazywają się w sanskrycie Bharat, a Indie to angielska pochodna perskiego zniekształcenia Sindh (Hind), które jest nazwą prowincji Pakistanu. Rzeczownik Hind przynieśli do Bharatu muzułmanie w VIII w., bo trudno im było wymówić słowo Sindhu, co znaczy ziemie nawadniane przez rzekę Indus. A więc Indie pojawiły się na początku i końcu łańcucha przekształceń językowych Indus-Sindhu-Hind-Indie. Indusami nazywamy mieszkańców Indii wyznających wiele różnych religii, a hindusami tych Indusów, którzy wyznają i praktykują hinduizm.

Niezbędnik Inteligenta „Religie świata” (100157) z dnia 04.11.2019; Oblicza religii; s. 68
Oryginalny tytuł tekstu: "Wieczne Prawo"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Dołączam

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >