Niezbędnik

Cicha rewolucja Franciszka

Franciszek I – Papież reformator

Papież Franciszek wita się z gwardzistą przed sesją Specjalnego Zgromadzenia Synodu Biskupów w Watykanie, październik 2019 r. Papież Franciszek wita się z gwardzistą przed sesją Specjalnego Zgromadzenia Synodu Biskupów w Watykanie, październik 2019 r. Andreas Solaro/AFP / EAST NEWS
Miało być miło i krótko. Miło, bo nikt się nie spodziewał, że jowialny jezuita potrząśnie Kościołem. Krótko, bo gdy został papieżem w 2013 r., miał 76 lat i opinię cherlawego seniora.
Krzyż papieża Franciszka.Alessia Giuliani/CPP/Polaris/EAST NEWS Krzyż papieża Franciszka.

Argentyński kardynał Jorge Mario Bergoglio rozczarował tych, którzy liczyli, że papież z Ameryki Łacińskiej będzie pionkiem w watykańskich układach, koteriach i walce o władzę. Kurialiści szybko doznali szoku. Kiedy Bergoglio przebierał się w tzw. Pokoju Łez w papieskie szaty, by chwilę później pokazać się światu jako Franciszek i udzielić pierwszego błogosławieństwa, założył tylko białą sutannę. Ceremoniarz ks. Guido Marini przyniósł mu uszytą przez zakład krawiecki Gammarelli papieską pelerynkę z aksamitu lamowaną futrem z gronostajów.

Niezbędnik Inteligenta „Religie świata” (100157) z dnia 04.11.2019; Gorące tematy; s. 98
Oryginalny tytuł tekstu: "Cicha rewolucja Franciszka"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Dołączam

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >