Niezbędnik

Rady na czas suszy

Jak radzić sobie w czasie suszy

Wiosną 2020 r. poziom Wisły w Warszawie z tygodnia na tydzień się obniżał – 17 kwietnia wynosił 71 centymetrów, 30 kwietnia – 46 cm. Wiosną 2020 r. poziom Wisły w Warszawie z tygodnia na tydzień się obniżał – 17 kwietnia wynosił 71 centymetrów, 30 kwietnia – 46 cm. Leszek Zych / Polityka
Prof. Paweł Rowiński o tym, jakie problemy już mamy w Polsce z wodą i co trzeba zrobić, żeby w przyszłości nie było ich więcej.
Prof. Paweł RowińskiJakub Ostałowski Prof. Paweł Rowiński

MARCIN ROTKIEWICZ: – Wiosną susza stała się jednym z głównych tematów w mediach, ale gdy później trochę popadało, a rozmawiamy na początku czerwca, problem jakby zniknął. Rzeczywiście możemy się już nie martwić?
PROF. PAWEŁ ROWIŃSKI: Nie możemy. Wprawdzie zmniejszyło się zagrożenie pożarowe w lasach i przestały płonąć cenne przyrodniczo tereny nad Biebrzą, ale poziom wody w rzekach po dramatycznie suchym kwietniu podniósł się tylko trochę i ciągle jest niższy niż rok temu. Suszy raczej nie unikniemy.

Dlaczego?
Bo nie zanosi się na to, że deszcz będzie teraz padał non stop przez kilka tygodni, a tylko to mogłoby zmienić sytuację. No i weszliśmy w ten rok już z deficytem wody.

Jak dużym?
Olbrzymim. Jesienią bardzo mało padało, zresztą cały 2019 r. był suchy. Pamięta pan, jak w lipcu emocjonowaliśmy się, czy w Warszawie zostanie pobity rekord najniższego stanu Wisły? W 2018 r. też było kiepsko z opadami. Do tego doszła praktycznie bezśnieżna, poza górami, zima.

Śnieg jest aż tak ważny?
Tak, bo przy odpowiednio niskich temperaturach topi się powoli i m.in. bardzo dobrze nawilża glebę. Tymczasem w lutym często padał deszcz, który dość szybko spływał do rzek, a nimi do morza. I tak woda po prostu nam uciekła.

Wszystkie te czynniki łącznie spowodowały, że tegoroczny deficyt wody jest bardzo duży. Sytuacja jest naprawdę poważna.

Susza razy cztery

Porozmawiajmy najpierw o tym, jak naukowcy postrzegają suszę. Nie ma jednej jej definicji?
Nie ma, bo patrzymy z różnych perspektyw. Po pierwsze, mówimy o suszy atmosferycznej, czyli sytuacji, w której przez dłuższy czas deszczu spada mniej niż zwykle.

Niezbędnik Inteligenta „Pogoda” (100169) z dnia 06.07.2020; Pogoda: to, co nam grozi; s. 132
Oryginalny tytuł tekstu: "Rady na czas suszy"
Reklama