Niezbędnik

Ciepło, cieplej, katastrofa

Wzrost temperatur: Jaka przyszłość czeka Ziemię

Lodowce Rongbuk w Himalajach południowego Tybetu są jednym z głównych źródeł wody zasilającej rzeki Chin i Indii. Środkowy w ciągu niespełna 40 lat cofnął się o 2 km, 2007 r. Lodowce Rongbuk w Himalajach południowego Tybetu są jednym z głównych źródeł wody zasilającej rzeki Chin i Indii. Środkowy w ciągu niespełna 40 lat cofnął się o 2 km, 2007 r. John Novis/OnAsia.com / Reporter
Po suszy przychodzi powódź, a po niej znowu susza. Zimą jest za ciepło, ­wiosną zdecydowane zbyt zimno. Długo nie pada, a później przychodzą nawałnice. Wszystko z powodu temperatury. Co szykuje nam ona w przyszłości?

Temperatura na naszym globie błyskawicznie się podnosi. W ciągu ostatniego półwiecza świat ogrzał się o ok. 1 st. C. Światowa Organizacja Meteorologiczna w swoim raporcie podsumowującym pogodę w 2019 r. stwierdziła, że ten rok był prawdopodobnie drugi pod względem średniej temperatury globalnej. Odrobinę cieplej było jedynie w 2016 r., do czego jednak przyczyniło się bardzo silne El Nińo na Pacyfiku. W gruncie rzeczy są to jednak niuanse, bowiem cała poprzednia dekada – a szczególnie okres 2015–19 – była najcieplejsza w historii regularnych pomiarów meteorologicznych prowadzonych od połowy XIX w. i niemal na pewno najcieplejsza od co najmniej tysiąca lat. Różnice pomiędzy poszczególnymi latami z tego okresu są niewielkie.

W ubiegłym roku nadal w błyskawicznym tempie ogrzewały się znaczne partie Arktyki i Australii, większość Ameryki Południowej, Afryki oraz Azji. A także Syberii, co szczególnie niepokojące, bo tam ciepło dobiera się do wiecznej zmarzliny, której znikaniu towarzyszy ucieczka do atmosfery coraz większych ilości gazów cieplarnianych. Jej destrukcja w najbliższych dekadach jeszcze bardziej rozkręciłaby spiralę wzrostu temperatur na globie. To samo dotyczy Alaski, na której w 2019 r. padł rekord średniej rocznej temperatury.

Suche koryto jeziora Usmansagar w Hyderabad, stolicy południowoindyjskiego stanu Andhra Pradesh, 2003 r.STR New/Reuters/ForumSuche koryto jeziora Usmansagar w Hyderabad, stolicy południowoindyjskiego stanu Andhra Pradesh, 2003 r.

W Europie w 2019 r. temperatury także były rekordowe. Wyższe – jak podają w swoim raporcie naukowcy z organizacji Copernicus Climate Change Service, meteorologicznego ramienia Unii Europejskiej – niż w najcieplejszych do tej pory latach 2014, 2015 i 2018. Jedynie małe skrawki północnej części kontynentu oraz europejska część Arktyki rozgrzewały się wolniej niż zwykle. Z kolei największy skok zanotowano w Europie Środkowej i Wschodniej.

Zadziwiające rzeczy działy się na terytorium Polski.

Niezbędnik Inteligenta „Pogoda” (100169) z dnia 06.07.2020; Pogoda: to, co nam grozi; s. 146
Oryginalny tytuł tekstu: "Ciepło, cieplej, katastrofa"
Reklama