Niezbędnik

Tratwa z trzema masztami

Gdzie znaleźć coś stałego, żeby móc dalej pływać – tratwę lub choćby kawałek drewna? Rozwiązaniem może być aktywne angażowanie się w trzy działania: naturyzację, rzemiosło i myślenie przez sztukę. Gdzie znaleźć coś stałego, żeby móc dalej pływać – tratwę lub choćby kawałek drewna? Rozwiązaniem może być aktywne angażowanie się w trzy działania: naturyzację, rzemiosło i myślenie przez sztukę. brostock01 / PantherMedia
W przełomowej książce „Płynne czasy. Życie w epoce niepewności” z 2007 r. Zygmunt Bauman ogłasza koniec „stałej” nowoczesności. Życie w „płynnych” czasach wymaga od jednostek elastyczności i zdolności adaptacji.

Dzisiejsze ruchy tektoniczne rzeczywistości usuwa grunt spod nóg ludziom na całym świecie – żaden kraj ani region nie jest oszczędzony. I chodzi nie tylko o pandemię. Niegdyś stabilny rdzeń społeczeństwa – rodzina, rząd, religia – rozpada się, pozostawiając miejsce na sceptycyzm, nihilizm, rozczarowanie i skrajne ideologie. Ale tak jak trzęsienie ziemi może stworzyć nową górę, tak obecna sytuacja ma swoje pozytywne oblicze. W kontekście zmian społecznych i entropii istnieje również wyraźna szansa na pojawienie się czegoś nowego.

Niezbędnik Inteligenta „Świat sztuki” (100181) z dnia 25.04.2021; Sztuka łączenia; s. 64
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >