Niezbędnik

Etat na płótnie

Znaczenie sztuki w rozwijaniu kreatywności i produktywności

Fundacja Artystyczna Podróż Hestii. Fundacja Artystyczna Podróż Hestii. Fundacja Artystyczna Podróż Hestii
Jakie dodatkowe wartości sztuka wnosi do świata pracy?

Kierujący zespołami pracowników coraz częściej odwołują się do takich wartości, jak różnorodność, integracja i przynależność. Wiedzą, że jeśli zaproszą pracowników do wniesienia autentycznego „ja” w pracę, będą czerpać korzyści: bogatsza kultura, większe zaangażowanie i więcej kreatywności, to energia nie do przecenienia. Istnieją różne strategie jej wyzwalania. Choćby odważne pójście za głosem artystów.

Sztuka wzmacnia więzi w zespole, pobudza innowacyjność, uczy odwagi i zapewnia emocjonalne wsparcie. Mówią o tym jednym głosem zarówno badacze zarządzania, jak i psychologowie czy socjologowie.

Według prof. Roba D. Austina z Ivey Business School w Ontario ekonomia przyszłości będzie polegała na tworzeniu wartości i odpowiednich dla nich form. A nikt nie wie więcej o działaniu tego procesu niż artyści. „Organizacje odnoszące sukcesy będą zdolne do rozwijania kompetencji, do zarządzania swoimi stanami energetycznymi i emocjonalnymi” – twierdzi inny badacz tematu prof. Giovanni Schiuma. W publikacji „The Value of Arts for Business” (Cambridge University Press, 2011) wyjaśnia, w jaki sposób sztuka może kształtować kulturę firmy i wpływać na nowoczesne organizacje.

Tak abstrakcyjne pojęcia, jak pasja, emocje, nadzieja, moralność, wyobraźnia, aspiracje i kreatywność, są od wielu lat uznawane za nowe siły napędowe wartości w przedsiębiorstwach.

Nancy Adler – profesor emerita w dziedzinie zarządzania na McGill University w Montrealu (Kanada), mówi: „W końcu uświadomiłam sobie, że stworzenie świata, w którym chcemy żyć, stanie się niemożliwe, jeśli będziemy nadal używać naszego normalnego słownictwa w zakresie zarządzania, ponieważ księgowość, ekonomia i finanse nie są w stanie wyrazić naszych pragnień.

Niezbędnik Inteligenta „Świat sztuki” (100181) z dnia 25.04.2021; Sztuka łączenia; s. 66
Oryginalny tytuł tekstu: "Etat na płótnie"
Reklama