Niezbędnik

Galeria złoczyńców

Koneserzy na bakier

Stéphane Breitwieser, który przyznał się do kradzieży 239 dzieł sztuki o wartości ok. 1,4 mld dolarów. Ujęty w 2001 r., na kilka lat trafił do więzienia. Stéphane Breitwieser, który przyznał się do kradzieży 239 dzieł sztuki o wartości ok. 1,4 mld dolarów. Ujęty w 2001 r., na kilka lat trafił do więzienia. Sipa Press / EAST NEWS
Miejsce 1. – narkotyki. Miejsce 2. – broń. Miejsce 3. – dzieła sztuki. Działalność przestępcza z nimi związana przynosi najwięcej korzyści. Kto macza w tym palce i z jakich powodów?
Claude Monet, „Plaża w Pourville” – obraz skradziony w 2001 r. Muzeum Narodowemu w Poznaniu.MNP Claude Monet, „Plaża w Pourville” – obraz skradziony w 2001 r. Muzeum Narodowemu w Poznaniu.

Złodziej

Włamania do muzeów to jeden z ulubionych motywów filmów kryminalnych. Oto ponadprzeciętnie inteligentny rzezimieszek przechytrza skomplikowany system zabezpieczeń, brawurowo kradnie słynny obraz, by później w zaciszu swej willi na Lazurowym Wybrzeżu kontemplować jego piękno. W przestępczej praktyce finezji jednak jest niewiele.

Złodziej kradnący w 1961 r. „Portret księcia Wellingtona” Goi z National Gallery w Londynie po prostu wszedł przez okno toalety, w czasie gdy sprzątano sale, a alarmy były wyłączone, i uciekł tą samą drogą.

Niezbędnik Inteligenta „Świat sztuki” (100181) z dnia 25.04.2021; Sztuka posiadania; s. 108
Oryginalny tytuł tekstu: "Galeria złoczyńców"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >