Niezbędnik

Czy wszechświat jest matematyką?

11. Czy wszechświat jest matematyką?

Max Tegmark Max Tegmark Getty Images
Julian BarbourEAST NEWS Julian Barbour

Przykuci kajdanami, plecami do świata, twarzami odwróceni od światła. Skazani na dostrzeganie zaledwie cieni, które na ścianę jaskini rzucają rzeczy prawdziwe. Oto kim jesteśmy, zdaniem Platona i jego wyznawców: więźniami jaskini. I nawet nie zadajemy sobie trudu zrzucenia więzów i zbadania, czym świat jest naprawdę. Cienie to obiekty, struktury, gwiazdy i atomy. Realność zaś – twierdzili platonicy – jest matematyką. Wydawać by się mogło, że to pogląd nieco archaiczny, ale wśród tzw. znanych i szanowanych współczesnych fizyków jest co najmniej kilku, którzy go podzielają.

Na przykład Max Tegmark, amerykański kosmolog szwedzkiego pochodzenia, pracujący w Massachusetts Institute of Technology (najlepszej politechnice świata) i szef Foundational Questions Institute, instytucji badającej idee wysokiego ryzyka. Zarysował niedawno wielopiętrowy model kosmologiczny, którego i wielki grecki filozof by się nie powstydził.

Na pierwszym poziomie wszechświat Tegmarka ma strukturę fraktalną (elementy składowe są podobne do całości), rozrastającą się w nieskończenie wiele odnóg. Wynika ona wprost z tzw. teorii inflacji („jeśli tylko weźmie się podsuwane przez nią wyniki na poważnie, czego fizycy zwykle nie robią, jakby bali się własnych pomysłów” – mówi Tegmark). Wszechświaty równoległe są zbliżone do naszego – podobne są gwiazdy, planety i cała reszta.

Ale ta struktura pierwszego rzędu jest tylko jedną z nieskończenie wielu części większej całości – i w każdej z tych części obowiązują inne prawa fizyki (co wyjaśniałoby dziwne dostrojenie przeróżnych parametrów do potrzeb życia w naszym zakątku wielkiego wieloświata). To z kolei sugestia płynąca z teorii strun.

Jest też struktura trzeciego rzędu, w której realizują się wszystkie możliwe warianty ewolucji struktury niższego rzędu.

Niezbędnik Inteligenta „100 pytań do nauki” (100185) z dnia 02.08.2021; Nauki ścisłe; s. 21
Oryginalny tytuł tekstu: "Czy wszechświat jest matematyką?"
Reklama