Niezbędnik

Dlaczego Słońce i Księżyc są większe tuż nad horyzontem?

16. Dlaczego Słońce i Księżyc są większe tuż nad horyzontem?

Zagadkowe złudzenie związane najprawdopodobniej z powstawaniem obrazu na siatkówce oka i jego przetwarzaniem w mózgu: przy niezmienionych średnicach kątowych obiekty wydają się obserwatorowi coraz większe, gdy zbliżają się do horyzontu. Zagadkowe złudzenie związane najprawdopodobniej z powstawaniem obrazu na siatkówce oka i jego przetwarzaniem w mózgu: przy niezmienionych średnicach kątowych obiekty wydają się obserwatorowi coraz większe, gdy zbliżają się do horyzontu.

Słońce i Księżyc tuż nad horyzontem są dużo większe niż wysoko na niebie. W obu przypadkach jest to zwykłe złudzenie optyczne, o czym łatwo się przekonać, mierząc wieczorem średnicę Księżyca linijką trzymaną w wyprostowanej ręce i powtarzając pomiar po paru godzinach.

Samo złudzenie znane jest od niepamiętnych czasów, ale jego natura wciąż pozostaje zagadkowa. Wszystkie dotychczasowe wyjaśnienia nawiązują do powstawania obrazu na siatkówce oka i jego przetwarzania w mózgu. Bodaj największą popularność zdobyła hipoteza opierająca się na pozornym spłaszczeniu czaszy nieba, dzięki któremu obłoki widoczne wprost nad głową wydają się bliższe niż te, które dotykają horyzontu.

Niezbędnik Inteligenta „100 pytań do nauki” (100185) z dnia 02.08.2021; Nauki ścisłe; s. 26
Oryginalny tytuł tekstu: "Dlaczego Słońce i Księżyc są większe tuż nad horyzontem?"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Dołączam

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >