Niezbędnik

Czy mechanika kwantowa to teoria tymczasowa?

17. Czy mechanika kwantowa to teoria tymczasowa?

Nie ma jasności, skąd wzięła się obojętność środowiska wobec skrajnie nieintuicyjnej natury mechaniki kwantowej. Nie ma jasności, skąd wzięła się obojętność środowiska wobec skrajnie nieintuicyjnej natury mechaniki kwantowej. Michael Osterrieder / PantherMedia

Zawdzięczamy jej poczucie bezpieczeństwa w podróży. Sprawia, że sprzęty, domy i całe nasze otoczenie staje się coraz bardziej inteligentne. Pozwala komunikować się bez opóźnienia z dowolnym punktem globu. Umożliwia ludziom i sondom bezzałogowym opuszczanie powierzchni Ziemi i poruszanie się sprawnie w przestrzeni kosmicznej. Dzięki niej zaglądamy do wnętrza ciała bez uszczerbku dla powłok zewnętrznych. Mechanika kwantowa – nauka o fenomenach mikroświata – jest jednym z najdonioślejszych osiągnięć ludzkości.

Minęło ledwie 100 lat od chwili jej powicia, a efekty tej wiedzy zmieniły świat i nas. Mikroprocesory, moduły GPS, cała elektronika na fundamentalnym poziomie działa, bo potrafimy obliczyć, co też dzieje się z elektronami, których kontrolowany ruch wyznacza jej funkcje. Rozwój tej dziedziny możliwy był dzięki pracy tysięcy utalentowanych fizyków, o których słyszał niemal każdy (Schrödinger i „jego” żywy a jednocześnie martwy kot, Heisenberg i „jego” zasada nieoznaczoności). Jednakże mimo tych olśniewających sukcesów słyszy się głosy (także noblistów), że z mechaniką kwantową jest poważny kłopot: jest niekompletna, niedopracowana, niedomyślana. I musi zostać zastąpiona teorią doskonalszą.

Spór o mechanikę kwantową korzeniami sięga do pradziejów tej nauki. Sam Albert Einstein, który walnie przyczynił się do jej powstania, pozostawał niezwykle sceptyczny wobec niektórych jej cech. Nie zamierzał się pogodzić z tym, że w jej opisie świat jest niewytłumaczalnie przypadkowy, że rzeczy wydarzają się bez żadnej przyczyny. Próbując przekonać świat nauki, że mechanika kwantowa jest teorią niekompletną, wspólnie z Borisem Podolskym i Nathanem Rosenem przeprowadził słynny eksperyment myślowy, który sugerował istnienie przedziwnego, łamiącego bariery czasu i przestrzeni splątania.

Niezbędnik Inteligenta „100 pytań do nauki” (100185) z dnia 02.08.2021; Nauki ścisłe; s. 28
Oryginalny tytuł tekstu: "Czy mechanika kwantowa to teoria tymczasowa?"
Reklama