Niezbędnik

Co nam zastąpi węgiel?

28. Co nam zastąpi węgiel?

Unia chce osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 r. Unia chce osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 r. -art-siberia- / PantherMedia

Współczesną gospodarkę ukształtowały trzy rewolucje przemysłowe. Do pierwszej doszło w Wielkiej Brytanii na przełomie XVIII i XIX w. Napędzało ją spalanie węgla w silnikach parowych, zwłaszcza w maszynach fabrycznych i lokomotywach. Paliwem drugiej, o sto lat późniejszej, budującej potęgę gospodarczą Stanów Zjednoczonych, był silnik spalinowy i powszechny dostęp do taniej ropy naftowej, a chwilę później gazu ziemnego. Obecna rewolucja przemysłowa energię czerpie ze źródeł odnawialnych i toczy się pod dyktando USA, Chin i (w mniejszym stopniu) Unii Europejskiej.

Rewolucja to dobre określenie, bo tempo przyrostu mocy montowanej w instalacjach fotowoltaicznych zmusza ekspertów do regularnej rewizji przewidywań. Choćby prognozy Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE) o przyszłości globalnego rynku energii mówią, że do 2040 r. produkcja energii ze słońca będzie wyższa o 43 proc., niż myślano jeszcze w 2018 r. To przyspieszenie wynika z galopującego spadku cen technologii solarnej. Według MAE w kilku krajach o wielkich gospodarkach – np. w Chinach, Indiach, Niemczech czy Francji – taniej jest dziś postawić nową elektrownię słoneczną niż eksploatować węglową. A w Polsce, Szwecji czy Brazylii bardziej opłacalne od wydobywania węgla jest stawianie wiatraków na morzu. W Japonii rząd szacuje, że prąd z paneli będzie tańszy niż ten pochodzący z reaktorów jądrowych.

W 2020 r. zbudowano na świecie instalacje solarne o łącznej mocy 127 GW i wiatrowe o mocy 111 GW (dla porównania łączna moc całej polskiej energetyki to ok. 50 GW). W 2020 r. tempo montażu paneli solarnych i wiatraków było dwukrotnie wyższe niż rok wcześniej. Chiny (i Tajwan, bo czołowe firmy produkujące nad Jangcy mają tajwańskich właścicieli) zalewają świat coraz tańszymi panelami.

Niezbędnik Inteligenta „100 pytań do nauki” (100185) z dnia 02.08.2021; Nauki o Ziemi; s. 41
Oryginalny tytuł tekstu: "Co nam zastąpi węgiel?"
Reklama